plansza z informacją o projekcie

W Zespole Szkół Mechanicznych w Bolesławcu 15 października odbyła się konferencja podsumowująca projekt „Transgraniczne warsztaty zawodowe dla uczniów szkół mechanicznych Powiatu Bolesławieckiego i Bautzen – rozwój współpracy i wymiana doświadczeń”

Podczas konferencji w której wzięli udział przedstawiciele uczniów i nauczycieli z Niemiec i Polski, przedstawiono działania zrealizowane w czasie dwóch trzydniowych warsztatów zawodowych dotyczących roku. Uczniowie z obu szkół nabyli umiejętności z zakresu budowy, programowania i obsługi drukarek 3D, mieli również okazję zwiedzić Bolesławiec i jego okolica.

Konferencja była podsumowaniem kolejnego już wspólnego przedsięwzięcia powiatów Bolesławieckiego i Bautzen – projektu „Transgraniczne warsztaty zawodowe dla uczniów szkół mechanicznych Powiatu Bolesławieckiego i Bautzen – rozwój współpracy i wymiana doświadczeń” realizowanego we wrześniu 2018 i październiku 2021 i współfinansowana była ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego z Programu Interreg Polska-Saksonia 2014-2022 w ramach Funduszu Małych Projektów Euroregionu Nysa”.

Projekt rozpoczął się w roku 2018 kiedy odbyły się pierwsze trzydniowe spotkanie,  podczas którego niemiecka i polska młodzież wspólnie uczyła się nowoczesnych technik pracy w programach graficznych oraz druku 3D. Podobnie było i tym razem uczniowie po zajęciach dotyczących druku 3D i projektowania  mieli okazję zwiedzić Bolesławiec i okolice, jak również wspólnie ze swoimi kolegami spędzić czas na torze kartingowym.

Podczas niemiecko-polskich warsztatów realizowanych podczas dwóch trzydniowych spotykań uczniowie wspólnie zbudowali drukarki 3D, nabyli umiejętności z zakresu ich obsługi oraz zaprojektowali i wydrukowali swoje pierwsze modele. Lecz nie tylko nauka była celem tych spotkań, niemieccy i polscy uczniowie wspólnie spędzali wolny czas biorąc udział w zajęciach sportowych  oraz zwiedzając atrakcje turystyczne Bolesławca i okolic, mieli również okazję odwiedzić nowoczesne zakłady w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Wykrotach.