uczestnicy projektu

Szanowni Państwo,

Projekt „Transgraniczna scena folkowa – festiwal Bautzen i Bolesławiec” miał zostać zrealizowany już w roku 2020, ale pandemia pokrzyżowała samorządom plany, uniemożliwiając lub drastycznie ograniczając kontakty transgraniczne i organizację większych imprez kulturalnych.

Kiedy tylko okazało się, że możemy znowu się spotykać, władze Powiatu Bolesławieckiego i partnerskiego Powiatu Bautzen  zdecydowały, że projekt jednak uda się zrealizować i dwie wspólne imprezy, które zostały zaplanowane w ramach projektu, zostaną zrealizowane.

I tak, w ramach cyklu wydarzeń „Jesień w Bautzen”, odbył się Tydzień Wielu Kultur w Bautzen. W jesienną sobotę, 18 września 2021 roku, w niemieckim festiwalu ulicznym wziął udział Zespół Pieśni i Tańca „Bolesławiec”. 45 osób, w tym dzieci, młodzież i ich opiekunowie uczestniczyli w wielobarwnym międzykulturowym wydarzeniu, opartym na muzyce i dobrej kuchni, a także wzajemnym dialogu, otwartości i przyjaźni między narodami.

Na promenadzie przed Miejskim Muzeum w Bautzen wystąpili przedstawiciele wielu narodowości. Łączyło ich jedno – chęć zaprezentowania szerokiej publiczności swojej tradycji i kultury. Obok Niemców stanęli tam muzycy pochodzący z Kuby, Wenezueli, Czech, Słowacji, Rosji, Węgier, Wietnamu, Syrii, Afganistanu oraz przedstawiciele mniejszości serbołużyckiej z Niemiec i kurdyjskiej z Turcji. Punktem kulminacyjnym popołudnia był występ Zespołu Pieśni i Tańca „Bolesławiec”, który przyciągnął najszerszą publiczność. Promenada w Bautzen dosłownie „stanęła w miejscu”, bo wszyscy ustawili się w szerokim kręgu, żeby obserwować występ młodych artystów z Powiatu Bolesławieckiego pod gołym niebem. Nie przeszkodziła w tym nawet jesienna już aura.

Nasze dzieci i młodzież, ubrane w piękne tradycyjne stroje regionalne, były wręcz rozchwytywane przed i po występie. Ludzie podchodzili, żeby zrobić sobie z nimi zdjęcie, porozmawiać, zapytać o motywację albo o wrażenia z festiwalu i ich miasta. Jeśli zastanawiają się Państwo jeszcze czy warto wybrać się do Bautzen, Zespół Pieśni i Tańca „Bolesławiec” potwierdza: Warto!

Następnym wydarzeniem zaplanowanym w ramach projektu będzie drugi Transgraniczny Festiwal Wielu Kultur z udziałem zespołów folklorystycznych z Powiatu Bolesławieckiego i Powiatu Bautzen, który odbędzie się 15 października 2021 roku w Teatrze Starym w Bolesławcu, i na który już serdecznie Państwa zapraszam.

Starosta Bolesławiecki

/-Tomasz Gabrysiak-/

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa w ramach Funduszu Małych Projektów Interreg Polska – Saksonia 2014- 2022.