Technik hotelarstwa to kierunek, który w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. mjra H. Sucharskiego w Bolesławcu funkcjonuje od 2003 r. W tym czasie mury szkoły opuściło około 400 absolwentów. W Polsce i na świecie od lat zauważalny jest wzmożony ruch turystyczny, w związku z czym wzrasta również zapotrzebowanie na usługi hotelarskie. Potrzebny jest więc wykwalifikowany personel, do którego podstawowych zadań na rynku pracy należy kompleksowa obsługa gościa hotelowego. Technik hotelarstwa podczas procesu kształcenia nabywa wiedzę i umiejętności z zakresu planowania, organizacji i wykonywania usług związanych z fachową rezerwacją, obsługą, prowadzeniem dokumentacji i obserwacją zmieniającego się rynku hotelarskiego.

Uczniowie i absolwenci ZSOiZ przez lata osiągali bardzo wysokie wyniki z egzaminów zawodowych – 100% zdawalność.  Wielokrotnie brali udział w Olimpiadzie Wiedzy Hotelarskiej, w której 6 uczniów uzyskało status finalisty, a 3 – laureata.

W 2021 uczennica kl. IV TH Kinga Kuryłowicz w etapie okręgowym Olimpiady zdobyła pierwsze miejsce na Dolnym Śląsku, a w klasyfikacji generalnej 2 miejsce w Polsce, plasując się wśród 30 najlepszych hotelarzy, którzy zmierzą się w etapie centralnym planowanym na 13-15 kwietnia 2021r.  Organizatorem Olimpiady jest Wyższa Szkoła Gospodarki oraz Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego.

25 lutego 2021 r. uczniowie  Szkoły wzięli udział w międzywojewódzkim konkursie Matematyka w hotelu, zdobywając 2 miejsce (Gabriela Kowalewska kl. 2 PGH), 4 miejsce (Roksana Gwiazdoń 2 PGH), 10 miejsce (Klaudia Podburaczyńska  kl. III THS) oraz 11 miejsce (Sandra Bińczycka III THS). Organizatorem konkursu był Zespół Szkół Ekonomicznych w Nysie. Konkurs cieszył się wielkim zainteresowaniem, a udział w nim wzięło 357 uczniów z 10 szkół województw: dolnośląskiego, opolskiego, pomorskiego, wielkopolskiego i warmińsko-mazurskiego.

Wszystkim uczniom gratulujemy!