Transgraniczne warsztaty zawodowe dla uczniów szkół mechanicznych Powiatu Bolesławieckiego i Bautzen – rozwój współpracy i wymiana doświadczeń

Cel projektu to pogłębienie współpracy oraz kontaktów transgranicznych pomiędzy mieszkańcami, pracodawcami i młodzieżą szkolną. Projekt polega na organizacji dwóch trzydniowych warsztatów w Bolesławcu dla uczniów i nauczycieli Zespołu Szkól Mechanicznych i Beruflichen Schulzentrums (BSZ) w Radebergu w celu nauki nowych technologii oraz zintensyfikowania już istniejącej współpracy. Tematyka warsztatów to przede wszystkim projektowanie w 3D i praca z drukarkami 3D. W konsekwencji na potrzeby warsztatów zawodowych zostały zakupione 2 zestawy edukacyjne – drukarki 3D do samodzielnego montażu, wykorzystywane podczas międzynarodowych spotkań.

Pierwsze warsztaty zawodowe dla młodzieży w Zespole Szkół Mechanicznych w Bolesławcu w ramach projektu pn. „Transgraniczne warsztaty zawodowe dla uczniów szkół mechanicznych Powiatu Bolesławieckiego i Bautzen – rozwój współpracy i wymiana doświadczeń” odbyły się w Bolesławcu w Zespole Szkół Mechanicznych we wrześniu 2018 r. 15 osób, w tym 12 uczniów i 3 nauczycieli spędziło trzy pracowite w powiecie bolesławieckim, ucząc się nowych technologii wraz kolegami z Polski. Tematem pierwszych warsztatów była budowa drukarek 3D oraz projektowanie komputerowe. Uczniowie i nauczyciele mieli również czas na wzajemne poznanie się i pracę w międzynarodowych zespołach. Kolejne warsztaty w ramach projektu zaplanowane zostały na wiosnę 2021 roku. Powiat Bolesławiecki pozyskał dofinansowanie na realizację projektu ze środków unijnych w ramach Funduszu Małych Projektów Interreg Polska-Saksonia 2014-2022 oraz z budżetu państwa. Wartość projektu to około 100 260 tys. zł.