Gmina Nowogrodziec

Herb Gmina Nowogrodziec

Burmistrz: Robert Relich

Przewodniczący Rady Miejskiej: Antonina Szelechowicz

Urząd Miejski Nowogrodziec

Rynek 1, 59-730 Nowogrodziec

www.nowogrodziec.pl

e-mail: urzad@nowogrodziec.pl

tel. 75 738 06 60, fax 075 731 64 16

Gmina, licząca blisko 15 tys. mieszkańców, składa się z 13 miejscowości wiejskich oraz miasta Nowogrodziec, które zamieszkuje ponad 4 tys. osób.

Początki Nowogrodźca – datowane na 1202 r. – związane są z założeniem zamku myśliwskiego przez Henryka Brodatego przy szlaku handlowym, zwanym “Wysoką Drogą”. W 1217 r. książę podarował zamek swojej żonie, która następnie przekazała go zakonowi Magdalenek. Zakon z czasem stał się właścicielem pobliskich wsi, a w 1495 r. – miasta, które dzięki temu zaczęło się prężnie rozwijać. W 1547 r. Jonasz Anders wzniósł pierwszą w mieście garncarnię, a w 1689 r. powstał pierwszy cech garncarski. Od chwili uruchomienia garncarni Nowogrodziec rywalizował z miastem Bolesławiec w rzemiośle garncarskim.

Zwiedzając gminę, warto zobaczyć ruiny klasztoru zakonnic św. Marii Magdaleny, gdzie pierwotnie stał zamek myśliwski; wieżę widokową; dawny kościół ewangelicki oraz kościół pw. św. Mikołaja w Nowogrodźcu. Ciekawe zabytki znajdują się także w Gościszowie (m.in. kościół parafialny p.w. Matki Bożej Częstochowskiej, średniowieczny pręgierz, ruiny dawnego kościoła ewangelickiego).

Gościszów, oprócz interesujących zabytków, wyróżnia specyficzna kultura, która rozwinęła się w wyniku połączenia tradycji galicyjskich i bośniackich. Gminę zamieszkują potomkowie Polaków, którzy wyjechali z Galicji do Bośni, a po II wojnie światowej powrócili do Polski, osiedlając się na Dolnym Śląsku. Symbolem ich dziedzictwa kulturowego jest Pieczenica (Pečenica), czyli święto pieczonego prosiaka. Zwyczaje związane z tym świętem są do dnia dzisiejszego kultywowane, i od wielu lat na uroczyste biesiadowanie zapraszani są przedstawiciele sąsiednich regionów i państw.

Na obszarze gminy mieści się Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości, która będzie funkcjonować do dnia 31.12.2026 r. Na terenie SSEMP działa 11 firm, w tym BDN Sp. z o.o. Sp. K., Colian Sp. z o.o., Weber Hydraulika Sp. z o.o. i Rena Polska Sp. z o.o., TBAI Poland Sp. z o.o. Ponadto gmina oferuje ponad 180 h terenów inwestycyjnych w Wykrotach w pobliżu węzła na budowanej autostradzie A4, obok SSEMP.

opracowano na podstawie: albumu Powiat Bolesławiecki, strony internetowej www.nowogrodziec.pl, www.stat.gov.pl