W ramach realizowanego projektu „Pierwszy krok”, czyli cyfrowe rozwiązania w kształceniu zawodowym uczniów Powiatu Bolesławieckiego w technikach – jak sugeruje sama nazwa – priorytetem jest nabywanie technologicznych umiejętności, które na dzisiejszym rynku pracy są bardzo poszukiwane. Mowa tym razem o kreatywnej stronie technologii, bo projekt „Pierwszy krok” daje szansę tym, którzy chcą połączyć talent artystyczny ze światem twardej technologii. 40 uczniów szkoli się w ramach kursu „Projektowanie grafiki komputerowej”, natomiast 36 będzie biegła w „Programowaniu i obsługiwaniu procesu druku 3D”. Dodatkowo 4 nauczycieli z Zespołu Szkół Handlowych i Usługowych oraz z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych uczy się jak zaprojektować efektowne witryny internetowe.
Jak podkreślają koordynatorzy projektu odpowiedzialni za edukację zawodową – po ukończeniu zajęć, uczniowie otrzymają certyfikat kwalifikacji wolnorynkowej. Osoba posiadająca kwalifikację „Projektowanie grafiki komputerowej” jest przygotowana do samodzielnego wykonania projektów graficznych z przeznaczeniem do publikacji elektronicznej lub w formie druku. Uczniowie będą mogli znaleźć zatrudnienie między innymi w przedsiębiorstwach zajmujących się tworzeniem grafiki komputerowej na zlecenie klienta, przedsiębiorstwach zajmujących się dostarczaniem platform e-learningowych, w agencjach (PR, marketingowych, kreatywnych, social media), studiach grafiki komputerowej, drukarniach. Certyfikowani fachowcy mogą również prowadzić własną działalność gospodarczą w zakresie projektowania grafiki komputerowej lub świadczyć usługi na zlecenie (na zasadzie działalności freelancerskiej).
Podobna sytuacja jest w przypadku kolejnego, bardzo pożądanego zawodu „Programowanie i obsługiwanie procesu druku 3D”. Przestrzenny druk 3D jeszcze do niedawna był nowością, natomiast dzisiaj praktycznie jest standardem w różnych gałęziach przemysłu, medycyny, czy w architekturze. Dzięki tej technologii powstają m.in. makiety budynków, implanty stawów, protezy, a w fazie badawczej nawet drukowana jest ludzka skóra do przeszczepów. Jak widać przed drukiem 3D właściwie nie ma granic, a na fachowców, którzy „znają się na rzeczy” będzie coraz większe zapotrzebowanie. Projekt „Pierwszy krok” będzie realizowany do czerwca 2026 r. W tym czasie zaplanowano jeszcze wiele ciekawych szkoleń, zajęć oraz możliwości odbycia staży zawodowych.
Projekt realizowany jest w ramach Priorytetu 8 “Fundusze Europejskie dla edukacji na Dolnym Śląsku”, Działania nr FEDS.08.01 “Dostęp do edukacji”, Programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.
Beneficjent projektu: Powiat Bolesławiecki
Partner: Syntea S.A.
Wartość projektu: 5 650 808,11 zł
Wartość dofinansowania: 4 431 318,11 zł
Okres realizacji projektu: 1 lutego 2024 – 30 czerwca 2026