We wtorek (24.10.2023 r.) odbyła się niezwykła uroczystość – otwarcie Centrum Dawnych Technik Garncarskich, które poprzedzone zostało podpisanie listu intencyjnego dotyczącego działalności CDTG.
Centrum Dawnych Technik Garncarskich to inwestycja, która była możliwa dzięki współpracy wielu instytucji, których przedstawicieli nie zabrakło na spotkaniu w sali rajców bolesławieckiego ratusza. Byli to m.in. przedstawiciele instytucji partnerskich funkcjonujących w ramach szlaku „Via Fabrilis”, w tym przedstawiciele Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku oraz partnera, z którym opracowano ideę szlaku Via Fabrilis – Muzeum Správy Krkonošského národního parku we Vrchlabí. Krzysztof Czartoryski koordynator regionalny ds. niematerialnego dziedzictwa kulturowego, NID, Martin Kügler zastępca dyrektora Schlesisches Museum zu Görlitz, przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu, delegatura w Jeleniej Górze – Krzysztof Kurek i Izabela Epa, Roman Kowalczyk – Dolnośląski Kurator Oświaty oraz przedstawiciele lokalnych firm ceramicznych.
Anna Bober-Tubaj dyrektor Muzeum Ceramiki w Bolesławcu i Robert Rzepnicki naczelnik Wydziału Zamówień Publicznych i Inwestycji Miejskich przybliżyli gościom szczegóły tego niezwykle trudnego, polsko-czeskiego projektu w ramach cyklu projektów „Via Fabrilis”, realizowanych w latach 2010-2023.
Najważniejszym elementem części oficjalnej było podpisanie listu intencyjnego dotyczącego działalności CDTG przez sześciu sygnatariuszy: Prezydenta Miasta Bolesławiec Piotra Romana, Starostę Bolesławieckiego Tomasza Gabrysiaka, dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. H. Sucharskiego Renatę Paszko, starszą Cechu Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Bolesławcu Grażynę Matczak, starszego Bolesławieckiego Bractwa Ceramicznego Jarosława Rutynę oraz Annę Bober-Tubaj. Podpisane porozumienie jest wstępem do kooperacji w zakresie popularyzowania lokalnego dziedzictwa kulturowego i kształcenia kolejnych pokoleń ceramików.
Po zakończeniu części oficjalnej, na bolesławieckim rynku odbył się pokaz żonglerki chorągwiami z elementami tańca przygotowany przez członków Gwardii Gryfa: Sbandieratori Wrocław.
Następnie wszyscy ruszyli w korowodzie za repliką Wielkiego Garnca mistrza Joppego z połowy XVIII w., który stanął na dziedzińcu CDTG, tuż obok zabytkowego pieca z przełomu XIX i XX w. W salach CDTG odbyły się pokazy i warsztaty związane z rzemiosłem ceramicznym, wystawy prezentujące współczesne wzornictwo ceramiki bolesławieckiej oraz multimedialna prezentacja kilkudziesięciu instytucji należących do szlaku rzemiosł Via Fabrilis.