W Pracowni Endoskopii w ZOZ w Bolesławcu zespół pod kierownictwem lek. med. Pawła Remiszewskiego przeprowadził po raz pierwszy zabieg usunięcia zmiany jelita grubego, z zastosowaniem nowatorskiej metody endoskopowej EFTR, przy pomocy zestawu dedykowanego wyłącznie do tego typu zabiegów.

Przy użyciu zestawu usuwane i zaopatrywane są zmiany przednowotworowe w obrębie ścian jelita grubego i odbytnicy. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Nad bezpieczeństwem pacjenta czuwa lekarz – operator oraz anestezjolog i zespół pielęgniarski. Pacjent unika rozległego zabiegu operacyjnego, nie ma konieczności wyłaniania stomii, a rekonwalescencja jest nieporównywalnie krótsza. Do tego typu zabiegu kwalifikowani są pacjenci bez względu na wiek.

Po zakończonym zabiegu i usunięciu zmian, pacjent nie odczuwa dolegliwości bólowych. Znacząco skraca się czas pobytu w szpitalu. Dyskomfort, który może się pojawić, porównywalny jest do odczuć po zwykłej kolonoskopii.

Przy zastosowaniu tradycyjnych – operacyjnych – metod usuwania zmian w obrębie ścian jelita istnieje ryzyko powikłań. Dodatkową zaletą zabiegu EFTR jest wycięcie całego guza, a następnie zabezpieczenie miejsca po resekcji metalowym klipsem.

Zabiegi tego typu wykonywane są w nielicznych ośrodkach medycznych w Polsce.

FOT. Lek. med. Paweł Remiszewski wraz z zespołem Pracowni Endoskopowej w Zespole Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu.

(Informacja i foto ZOZ w Bolesławcu)