Uczniowie szkół Powiatu Bolesławieckiego tradycyjnie świetnie sobie poradzili z tegoroczną maturą. Chociaż to wyniki jeszcze przed sesją poprawkową i tak nie oddaliśmy miejsca na podium w województwie, podobnie jak w latach ubiegłych. Dobra passa powiatowej edukacji trwa nieprzerwanie od 2018 roku. 517 uczniów, którzy przystąpili do egzaminu dojrzałości tym razem sięgnęło po „dolnośląskie srebro”. Zdawalność matur w naszych liceach na tle województwa to 94,6%, natomiast w technikach 81,9 %, co daje nam drugą pozycję na Dolnym Śląsku. Warto zaznaczyć, że wyniki naszych szkół są lepsze od uśrednionych wyników nie tylko w województwie, ale także w Polsce. Maturzyści zdystansowali rówieśników z największych miast regionu – z Wrocławia, Legnicy, Jeleniej Góry, czy Wałbrzycha.

Najlepsi wśród powiatowych szkół okazali się uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Bolesławcu. Maturę zdali lepiej niż ich poprzednicy z ubiegłego roku.
Zdawalność egzaminu maturalnego w szkołach powiatowych:
– I Liceum Ogólnokształcące – 100%
– II Liceum Ogólnokształcące – 89%
– Zespół Szkół Elektronicznych – 85,2 %
– Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących – 85,2%
– Zespół Szkół Handlowych i Usługowych – 84,22%
– Zespół Szkół Mechanicznych – 76,3%
– Zespół Szkół Budowlanych –  68%

Warto zaznaczyć, że młodzież, która mierzyła się z tegoroczną maturą, miała za sobą trudną edukacyjną ścieżkę. Pandemia, zdalne nauczanie, społeczne niepokoje związane z wojną w Ukrainie, niestabilna sytuacja w systemie oświaty spowodowały, że uczniowie i nauczyciele musieli wypracować nowe metody pracy, postawić na indywidualną naukę oraz samodyscyplinę. Wiemy już dziś, że nie każdy dobrze sobie poradził z tą inną rzeczywistością, a wielu młodych ludzi potrzebowało pomocy psychologicznej, aby zdefiniować siebie na nowo w niełatwych warunkach. W tym kontekście cieszy fakt, że maturzyści – podobnie jak każdego roku – mogą skorzystać z sesji poprawkowej. Aktualnie w naszych szkołach 62 osoby mają możliwość poprawienia już w sierpniu swoich maturalnych wyników. Warto zaznaczyć, że w ubiegłym roku po poprawkach zdawalność egzaminu dojrzałości w powiecie bolesławieckim wyniosła ostatecznie 89,4 %, pamiętając jednocześnie, że na wynik zdawalności matur w powiecie pracują również uczniowie szkół publicznych, prowadzonych przez osoby prawne niebędące Jednostkami Samorządu Terytorialnego.

Serdecznie gratulujemy maturzystom i życzymy powodzenia w dalszych wyborach! Podziękowania kierujemy również w stronę rodziców, nauczycieli oraz dyrektorów szkół.