grafika logo

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Bolesławcu informuje, że Inspekcja Weterynaryjna jest przygotowana do ewentualnych sytuacji kryzysowych takich jak wystąpienie ognisk chorób zakaźnych zwierząt, wypadków komunikacyjnych z udziałem zwierząt, które mogą wystąpić na terenie powiatu bolesławieckiego.

Inspekcja Weterynaryjna przygotowana jest do nasilonych w okresie wakacyjnym, działań związanych ze zwiększoną ilością przypadków skaleczeń i pokąsań dzieci przez psy i koty.

W okresie wakacyjnym zaplanowane są również kontrole bioasekuracji w gospodarstwach utrzymujących drób i świnie, z uwagi na występujące zagrożenie grypą ptaków i afrykańskim pomorem świń.

Ponadto informujemy, że od dnia 1 lipca 2023 r. wszystkie badania świń pochodzących z ubojów gospodarczych oraz badania odstrzelonych dzików na obecność w mięsie larw włosi, będą prowadzone w nowo powstałej terenowej pracowni mieszczącej się na terenie Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Bolesławcu.

W związku z licznymi zapytaniami mieszkańców powiatu o bezpieczeństwo kotów, w aspekcie tajemniczej choroby kończącej się nagłymi zgonami kotów, Powiatowy Lekarz Weterynarii informuje, że na terenie powiatu bolesławieckiego nie odnotowano zwiększonej śmiertelności kotów.

Zaniepokojonym o bezpieczeństwo swoich pupili zalecamy zwiększone środki ostrożności, w przypadku kotów bytujących na stałe w domach zachowanie podstawowych zasad higieny przez właścicieli, w tym zmiana odzieży i obuwia, mycie rąk. Koty wychodzące powinny mieć w miarę możliwości ograniczone spacery bez nadzoru właścicieli w celu ograniczenia kontaktu z dziki ptakami.