Charakterystyczny budynek bolesławieckiego „Elektronika” przechodzi właśnie kapitalny remont. Ciekawa architektura obiektu z czerwonej cegły ma swój historyczny urok, ale oryginalność zabytku nie zawsze szła w parze z jego funkcjonalnością.

Z inicjatywy Starosty Bolesławieckiego zdecydowano o gruntownej przebudowie, przeznaczając na nową odsłonę Zespołu Szkół Elektronicznych im. I. Domeyki w Bolesławcu prawie 2 miliony zł (1 810 160 tys. zł). Prace rozpoczęto już w ubiegłym roku, a nieobecność uczniów z powodu pandemii koronawirusa przyśpieszyła tylko prace modernizacyjne.

Inwestycja objęła wykonanie robót związanych z dostosowaniem budynku do wymogów przeciwpożarowych i sanitarnych. Dzięki temu powstały nowe, bezpieczniejsze klatki schodowe, które zostały obudowane i zamknięte drzwiami przeciwpożarowymi oraz wyposażone w urządzenia sygnalizujące o pożarze. Pozwoli to – w razie niebezpieczeństwa – na sprawną ewakuację uczniów i pracowników szkoły. Ponadto w budynku wykonano instalację wodociągową, przeciwpożarową wraz z montażem hydrantów wewnętrznych.

Prace modernizacyjne mają również znacznie poprawić warunki sanitarne w pomieszczeniach przyziemia. A wiąże się to bezpośrednio z wykonaniem poziomych i pionowych izolacji przeciwwilgociowych budynku oraz nowych tynków renowacyjnych wraz z malowaniem ścian. Piętro zyska też zupełnie nowe, praktyczne posadzki.

Wizerunek szkoły znacznie się poprawi, dzięki wymianie starych drzwi wewnętrznych do klas, które tym razem będą odpowiadać obowiązującym warunkom technicznym. Gruntowny lifting przejdą też korytarze oraz klatki schodowe.

Jedną z najważniejszych decyzji jest fakt, że postanowiono wyremontować dach, który skutecznie ochroni pomieszczenia przed potencjalnym zalaniem. Wykonano roboty dachowe obejmujące wymianę obróbek blacharskich, rynien oraz rur spustowych. Wymieniono również instalację elektryczną na trzeciej kondygnacji szkoły. Budynek zyskał też odświeżoną elewację w części zachodniej, a do szkoły wejdziemy już niedługo całkiem nowymi schodami. Prace mają zostać ukończone jeszcze wiosną tego roku.