Starosta Bolesławiecki Tomasz Gabrysiak wraz z Prezydentem Bolesławca Piotrem Romanem zadeklarowali wsparcie ze strony bolesławieckiego samorządu i wszelką pomoc dla miasta partnerskiego Bolesławca – Zbaraża.
Zbaraż na Ukrainie nie jest aktualnie objęty działaniami wojennymi, jednakże miasto przygotowało i przyjęło uchodźców z terenów, na które wkroczyły rosyjskie wojska okupacyjne. Mer Zbaraża Roman Polikrowski oraz Rada Miejska Zbaraża prosi o pomoc w zakupie artykułów pierwszej potrzeby. Pomoc dotyczy konkretnych artykułów, które zostaną dostarczone do Zbaraża.
Starostwo Powiatowe w Bolesławcu oraz Miasto Bolesławiec ogłaszają zbiórkę celową do miasta Zbaraż. Zbiorka odbywa się pod auspicjami Starosty Bolesławieckiego oraz Prezydenta Miasta Bolesławiec we współpracy z organizacjami, stowarzyszeniami i instytucjami z terenu Bolesławca i powiatu bolesławieckiego.
Zbiórka rozpoczyna się w poniedziałek 28 lutego o godz. 13.00. Prowadzona będzie w trzech salach gimnastycznych: I LO przy ul. Tyrankiewiczów, II LO przy ul. ul. Dolne Młyny i Szkoły Podstawowej nr 4 przy ul. Bielskiej (dawna Szkoła Podstawowa nr 2).
Zwracamy się do mieszkańców, firm, instytucji, organizacji i stowarzyszeń, aby wyszczególnione artykuły przynosić w dni robocze od godz. 13.00 do godziny 18.00. Dary muszą być nowe, nie noszące znamion użycia.
Co zbieramy:
– artykuły higieniczne,
– materace, karimaty, koce, śpiwory, pledy, pościel dla ewakuowanych;
– rezerwowe zasilacze (generatory) o mocy 5 kW do obsługi schronów radiacyjnych oraz o mocy 15 kW do nieprzerwanej pracy wodociągów gminnych;
– środki komunikacji i powiadomienia (walkie – talkie).
Środki do kompletowania apteczek:
– artykuły do unieruchamiania kończyn,
– boksy do sterylizacji,
– monitor do inwazyjnego pomiaru ciśnienia,
– pompa strzykawkowa,
– przenośne ultrasonografy,
– filtry bakteriobójcze do układu oddechowego,
narzędzia chirurgiczne ,
szew chirurgiczny – nici № 0,1,2,3,4,5,
– zestawy do cewnikowania żył centralnych, zestawy do drenażu opłucnej, cewniki Foleja, 6-8 rurek inkubacyjnych, cewniki moczowe, sterylne zestawy chirurgiczne,
– opatrunki na rany (gaza, bandaże), bandaże gipsowe, wyroby medyczne (strzykawki, kaniule infuzyjne – 20G i 22G, rękawiczki sterylne i niesterylne, plaster samoprzylepny),
– opatrunki hemostatyczne, gąbki, chusteczki, środki antyseptyczne, przeciwbólowe, przeciwbakteryjne, hemostatyczne, roztwory krystaloidów, koloidów, albumin, preparaty do pielęgnacji ran (Dekasan, Chloreksydant, Woda utleniona, Spiritus etylowy, Bedatin).
Darczyńcy będą mogli dokonywać wpłat na wydzielone konto, które zostanie podane w kolejnym komunikacie.