W celu prawidłowego działania, strona wykorzystuje pliki COOKIES!!!. Jeżeli nie wyrażasz zgody, wyłącz obsługę Cookies w opcjach przeglądarki.
Więcej informacji

Rozumiem. Nie pokazuj więcej tego komunikatu..

MENU
tel.: 75 732 32 58

                                               logo small bpcs logo-szpital pcpr big logo r1274876165da5fbf6c56640be38ecfab5e91cf3366 800x600

znak pol

fundacja logo-psp

 

  ekoportal 160

 

 • Nieodpłatna pomoc prawna dla wszystkich
  Nieodpłatna pomoc prawna dla wszystkich
 • Bautzen i Bolesławiec - dwa powiaty turystyczne
  Bautzen i Bolesławiec - dwa powiaty turystyczne
 • Coś dla ducha, coś dla ciała - Tydzień z Powiatem Bolesławieckim
  Coś dla ducha, coś dla ciała - Tydzień z Powiatem Bolesławieckim
 • Portal Obsługi Klienta PEUG
  Portal Obsługi Klienta PEUG

Gmina Gromadka

Herby Gminy Gromadka

 

Wójt gminy: Dariusz Pawliszczy
Przewodniczący Rady Gminy: Krzysztof Król

 

Urząd Gminy Gromadka
ul. gen. Wł. Sikorskiego 9, 59-706 Gromadka
www.gromadka.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
tel. 075 738 24 52 075 738 24 53, fax 075 738 24 72

 

Gminę Gromadka tworzy jedenaście sołectw, które zamieszkuje blisko 6 tys. osób. Gmina ma charakter przemysłowo – rolniczy. Najbardziej znanym podmiotem gospodarczym, prowadzącym działalność na terenie gminy, jest Młynpol - producent mąki piekarniczej i makaronowej.

Największym naturalnym bogactwem gminy są lasy, zajmujące ok. 60% ogólnej powierzchni. Położenie Przemkowskiego Parku Krajobrazowego na terenie gminy sprzyja rozwojowi turystyki pieszej i rowerowej oraz pozyskiwaniu runa leśnego.

Gmina Gromadka należy do Grupy Partnerskiej “Wrzosowa Kraina”, powstałej we wrześniu 2004 r. i działającej na rzecz zrównoważonego rozwoju obszarów wschodniej części Borów Dolnośląskich, które malowniczo nazwano “Wrzosową Krainą”, ze względu na rozległe tereny wrzosowisk, wyjątkowe na skalę europejską. Natomiast w 2006 r. w wyniku realizacji projektu “Razem we Wrzosowej Krainie – Marka Lokalna narzędziem aktywizacji lokalnych wytwórców, organizacji pozarządowych i samorządów” przygotowano Katalog produktów i usług z Wrzosowej Krainy, który dostępny jest na stronie internetowej www.wrzosowakraina.pl.

Gminę zamieszkują przedstawiciele czterech kultur – polskiej, bałkańskiej, kresowej i ukraińskiej, którzy – obcując ze sobą na co dzień – pielęgnują i szanują własne dziedzictwo. Corocznie w czerwcu organizowane jest Spotkanie Czterech Kultur, którego celem jest zachowanie i popularyzacja lokalnego folkloru.

W dniu 3 października 2008 r. gmina została uhonorowana tytułem Gminy Fair Play – Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji. Uzyskany tytuł świadczy o niezwykle pozytywnych kontaktach lokalnych przedsiębiorców z jednostką samorządu terytorialnego i jest formą zachęty do inwestowania na terenie gminy, która oferuje dwa obszary do zagospodarowania: Gromadka – Osła i Gromadka – Różyniec.

opracowano na podstawie: albumu Powiat Bolesławiecki, strony internetowej www.gromadka.pl, www.wrzosowakraina.pl