W celu prawidłowego działania, strona wykorzystuje pliki COOKIES!!!. Jeżeli nie wyrażasz zgody, wyłącz obsługę Cookies w opcjach przeglądarki.
Więcej informacji

Rozumiem. Nie pokazuj więcej tego komunikatu..

MENU
tel.: 75 732 32 58

Powiatowy program profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV)

 

Powiat Bolesławiecki w 2012 r. przystąpił do realizacji „Pilotażowego programu profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV)”.

 

            Program skierowany jest do uczniów klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych i dotowanych przez Powiat Bolesławiecki. W ramach programu zostanie przeprowadzona edukacja zdrowotna dotycząca zapobiegania zakażeniom wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) wraz ze szczepieniami dziewcząt przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Powyższe działania rozpoczęły się w październiku 2012 r.  

 

                        

            Co to jest HPV?  

      

            Główna przyczyną raka szyjki macicy są onkogenne typy wirusa HPV(Human Papilloma Virus), a na kontakt z wirusem może być narażona każda młoda kobieta.

            Rak szyjki macicy jest poważnym problemem zdrowotnym w Polsce. Co roku stwierdza się ok. 4.000 nowych przypadków zachorowań, a około 2.000 kobiet umiera.


W europejskiej statystyce zachorowalności i umieralności Polska zajmuje drugie miejsce.Właściwe działania profilaktyczne pozwalają na znaczne ograniczenie problemu, jakim jest rak szyjki macicy. Optymalną formą profilaktyki jest połączenie szczepień ochronnych u nastolatek z regularnie wykonywaną cytologią w późniejszym wieku. Wiele matek uważa, że rak szyjki macicy nie stanowi zagrożenia dla ich nastoletnich córek, a tym samym nie interesują się profilaktyką. A przecież profilaktyka pierwotna poprzez szczepienia ochronne jest najskuteczniejsza u dziewcząt przed kontaktem z onkogennymi typami wirusa HPV.

            Wiele krajów Europy zdecydowało o refundacji szczepień w profilaktyce szczepień raka szyjki macicy i realizuje programy szczepień populacyjnych. W Polsce szczepienia przeciw HPV są w Programie Szczepień Ochronnych jako zalecane. To zobowiązuje do wzmożonego działania na rzecz zdrowia młodego pokolenia dziewczynek, przyszłych kobiet.

            Rak szyjki macicy w Polsce (podobnie jak na świecie) jest drugim co do częstości występowania (po raku piersi) nowotworem złośliwym u kobiet pomiędzy 15 a 44 rokiem życia. W Polsce w 2007 r. rozpoznano raka szyjki macicy u 4.057 kobiet, a 1.907 kobiet zmarło z tego powodu. Wskaźniki zapadalności i umieralności utrzymują się na stałym poziomie od kilku lat.

            Według wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia oraz wielu międzynarodowych i krajowych towarzystw naukowych (ginekologicznych, onkologicznych) optymalna profilaktyka szyjki macicy obejmuje zarówno profilaktykę pierwotną (doradztwo oraz szczepienia), w celu zapobiegania zakażeniom HPV, należącym do wysoce onkogennych typów, oraz profilaktykę wtórną (wczesne wykrywanie dysplazji i raka – przesiewowe badania cytologiczne) i leczenie nieprawidłowości w obrębie błony śluzowej szyjki macicy. Warunkiem powodzenia realizacji programów profilaktycznych jest budowanie świadomości społeczeństwa w zakresie możliwości zapobiegania i wczesnego wykrywania oraz leczenia choroby. W realizacji tego zadania ważną rolę spełniają lekarze pediatrzy i lekarze rodzinni.

            W 2006 i 2007 r. Europejska Agencja Leków zarejestrowała i dopuściła do stosowania w Europie (w tym w Polsce) dwie szczepionki przeznaczone do profilaktyki zmian przednowotworowych szyjki macicy oraz raka szyjki macicy związanych przyczynowo
z zakażeniem HPV.

            Prognozuje się, że zachorowalność na raka szyjki macicy cały czas będzie rosła, jeśli nie podejmie się kroków w zakresie edukacji młodzieży i jej rodziców oraz pełnej profilaktyki związanej z tą chorobą i powodującym ją wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Połączone działania, a w szczególności szczepienia dziewcząt przeciwko HPV, powinny przynieść wymierne efekty – zmniejszyć wysoką zachorowalność i umieralność Polek na raka szyjki macicy, w tym mieszkanek naszego Powiatu.

W 2013 roku Uchwałą nr XXXI/181/13 Rada Powiatu Bolesławieckiego przyjęła Powiatowy Program profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego HPV na lata 2013-2018.