Konkurs Wolontariusz Roku 2012 Powiatu Bolesławieckiego

– Dziękuję za przyznanie mi tego zaszczytnego tytułu. Dedykuję go wszystkim, z którymi mam przyjemność pracować na co dzień – mojej pani dyrektor Laurze Słockiej – Przydróżnej, kolegom nauczycielom, młodzieży, która angażuje się w inicjowane przeze mnie przedsięwzięcia, bolesławieckiemu zarządowi Polskiego Czerwonego Krzyża, w którym działam. Sam niewiele bym zdziałał, dlatego ta nagroda jest także dla nich – mówił Zbigniew Herbut tu po odebraniu nagrody Wolontariusz Roku Powiatu Bolesławieckiego 2012.

Wręczenie statuetek „Wolontariusz Roku Powiatu Bolesławieckiego” odbyło się 7 grudnia w Teatrze Starym podczas gali przygotowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. Wśród nominowanych znalazły się  osoby i organizacje pomagające niepełnosprawnym, chorym, najuboższym, starszym, aktywizujące młodzież i nauczycieli, promujące idee walki z głodem oraz honorowego oddawania krwi i szpiku.

Wolontariusz to ten, kto pracuje dla dobra innych – świadomie, dobrowolnie i bezpłatnie, nie oczekując materialnego wynagrodzenia. Nie znaczy to jednak, że swoje działania wykonuje bezinteresownie, bowiem każda dobra rzecz, przedsięwzięcie zasługuje na uznanie, pochwałę, a ludzie, którzy je podejmują – na szacunek, podziękowanie  i wyróżnienie. Dlatego od kilku lat Powiat Bolesławiecki  pamięta o tych codziennych bohaterach, organizując konkurs o tytuł wolontariusza roku. Jest on adresowany do wszystkich, którzy chcą nagrodzić osoby indywidualne, organizacje pozarządowe lub darczyńców za ich społeczną pracę na rzecz lokalnej społeczności.

W kategorii organizacja pozarządowa statuetkę odebrało Stowarzyszenie Społeczne Klub Nauczycielski Carpe Diem, w kategorii darczyńca - Janina Majewska.  Natomiast Grzegorz Makówka, w premierowej w tym roku kategorii, wolontariusz młodzieżowy.

- Ta ostania kategoria pojawiła się, by umożliwić uhonorowanie młodych ludzi, którzy podejmują działania wolontariackie i poświęcają czas wolny od nauki na pomoc innym. Dostrzeżenie tych młodych ludzi, ich zaangażowania, pasji, inicjatyw może być także zachętą dla ich rówieśników do włączenia się w pracę społeczną. – podkreślała Barbara Kostyra kierownik Referatu Spraw Obywatelskich, Społecznych i Zdrowia w Starostwie Powiatowym w Bolesławcu.

O każdym laureacie przygotowano krótki film, w którym wnioskodawcy prezentowali ich dokonania. Statuetki wraz z aktem nadania wręczali Starosta Bolesławiecki Cezary Przybylski i członek Zarządu Powiatu Dariusz Kwaśniewski.

- W naszym zabieganym, trochę interesownym świecie, w którym uwagę tak łatwo skupić na własnych interesach i problemach, idea bezinteresownej pomocy, zaangażowania w drugiego człowieka, powinna podlegać najwyższej ochronie. Konkurs Wolontariusz roku ma takie ambicje. I nie tylko udaje nam się to kruche dobro chronić, ale przywracać mu należną wagę i prestiż – mówił  członek zarządu powiatu Dariusz Kwaśniewski

Każdy z kandydatów otrzymał nominację – dyplom w dowód uznania jego pracy przez zgłaszających i organizatora konkursu. Dodatkowym upominkiem był świąteczny piernik w kształcie serca z napisem „Wolontariusz Roku 2012”
Ponadto kapituła postanowiła przyznać kilka wyróżnień. W kategorii wolontariusz dorosły otrzymali je : Janina Piestrak – Babijczuk, Bogusława Wolak i Marcin Klimkowski, a w kategorii darczyńca – państwo Beata i Zbigniew Partykowie, właściciele hurtowni owocowo – warzywnej BIG POL w Bolesławcu oraz Antonina Kopała – Wdowiak i Jarosław Giszter, właściciele restauracji „Oleńka” w Bolesławcu.

– Pomagam, bo czuję, że tak trzeba, bez oglądania się na to, co będę z tego miała. I to, co daję innym, jakoś zawsze do mnie wraca w postaci czegoś dobrego – powiedziała Antonina Kopała – Wdowiak .

Starosta Bolesławiecki Cezary Przybylski pogratulował wszystkim laureatom, wyróżnionym i nominowanym, podkreślając, że jest zaszczycony,  nagradzając wspaniałych  ludźmi, którzy dają innym swoje serca, swój czas, wiedzę, umiejętności, a nam wszystkich  nadzieję na coraz lepszy świat.
Uroczysty charakter gali podkreślały występy uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Bolesławcu oraz podopiecznych pracowni wokalnej MDK w Bolesławcu, którzy dla wszystkich nominowanych, wyróżnionych i nagrodzonych przygotowali muzyczne dedykacje.

Więcej informacji na stronie: http://www.powiatboleslawiecki.pl/442-wolontariusz-roku-2012.html