W celu prawidłowego działania, strona wykorzystuje pliki COOKIES. Jeżeli nie wyrażasz zgody, wyłącz obsługę Cookies w opcjach przeglądarki.
Więcej informacji

Rozumiem. Nie pokazuj więcej tego komunikatu..

MENU
tel.: 75 732 32 58

Gmina Bolesławiec

 

Herby Gminy Bolesławiec

Gmina Bolesławiec

Wójt gminy: Andrzej Dutkowski
Przewodniczący Rady Gminy: Bogusław Ireneusz Uziej

Urząd Gminy Bolesławiec
ul. Teatralna 1a, 59-700 Bolesławiec
www.gminaboleslawiec.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
tel. 075 732 32 21 do 23, fax 075 735 17 83

Gminę Bolesławiec tworzy dwadzieścia dziewięć sołectw, zróżnicowanych pod względem liczby mieszkańców. Ogólna ich liczba wynosi ponad 12 tys. osób. Powierzchnię gminy zajmują w prawie 50% lasy. Obszar ten bogaty jest w atrakcje przyrodnicze, w związku z tym warto zwiedzić m.in. park w Dąbrowie Bolesławieckiej, 400-letni dąb szypułkowaty “Lach” w Trzebieniu Małym oraz jaskinię, będącą pozostałością z epoki lodowcowej, składającą się z 26 m korytarzy. Zabytki kultury materialnej stanowią świadectwo bogatej historii tychże ziem, począwszy od czasów napoleońskich, kiedy toczyły się walki pomiędzy wojskami francuskimi i rosyjskimi (pomnik huzara Latoszki w Kruszynie), poprzez przejazd feldmarszałka Kutuzowa do lat powojennych, kiedy następowało zasiedlenie gminy przez ludność z kresów wschodnich, reemigrantów z Jugosławii oraz przesiedleńców z Podhala i Rzeszowszczyzny. Niezwykle interesującymi obiektami zabytkowymi są, pochodzące z XVIII – XX w. (w Kruszynie i Łaziskach) oraz z XVI w. (w Ocicach), domy przysłupowe, będące unikalnym typem budownictwa ludowego występującym na obszarze Euroregionu Nysa.

W ramach działalności Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu pielęgnowane są tradycje ludności zamieszkującej gminę. Od trzech lat w Bolesławicach organizowana jest Bałkańska Festa. Ponadto, Konkurs na Najpiękniejsze Kompozycje i Tradycyjne Potrawy Wielkanocne, odbywający się dwa tygodnie przed Wielką Nocą w Żeliszowie, umożliwia uczestnikom podzielenie się własną kulturą, jak również zasmakowanie tradycji sąsiadów.

Jednocześnie gmina rozwija się pod względem gospodarczym, czego potwierdzeniem jest fakt uhonorowania jej prestiżowym wyróżnieniem, jakim jest “Dolnośląski Klucz Sukcesu”, w kategorii dla najbardziej gospodarnej gminy wiejskiej na Dolnym Śląsku w 1997 r.

Od 2000 r. urząd gminy wydaje bezpłatny miesięczny biuletyn “Wieści Gminne”, dzięki któremu mieszkańcy są informowani o aktualnych wydarzeniach, istotnych dla życia gminy.

opracowano na podstawie: albumu Powiat Bolesławiecki, strony internetowej www.gminaboleslawiec.pl, www.stat.gov.pl, www.bsrr.eu,