W celu prawidłowego działania, strona wykorzystuje pliki COOKIES!!!. Jeżeli nie wyrażasz zgody, wyłącz obsługę Cookies w opcjach przeglądarki.
Więcej informacji

Rozumiem. Nie pokazuj więcej tego komunikatu..

MENU
tel.: 75 732 32 58

                                               logo small bpcs logo-szpital pcpr big  logo r1274876165da5fbf6c56640be38ecfab5e91cf3366 800x600

znak pol

fundacja logo-psp

 

  ekoportal 160

 

I Liceum Ogólnokształcące

O tym, że I Liceum jest szkołą, w której ceni się naukę i wiedzę najlepiej świadczy fakt, że od dwóch lat jest współorganizatorem edycji regionalnej Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, prestiżowej imprezy popularnonaukowej uczelni wrocławskich. To nie tylko zaszczyt i wyróżnienie dla szkoły, ale  potwierdzenie jej poziomu i potencjału.

Najwyższym szkolnym wyróżnieniem, przyznawanym corocznie wybranym uczniom klas III i absolwentom jest Stypendium im. Heleny i Wincentego Tyrankiewiczów, które wręczane jest w uroczystej oprawie w Dniu Edukacji Narodowej. W październiku 2018 roku Liceum obchodzić będzie Jubileusz 50.lecia Stypendium, ustanowionego przez pierwszych nauczycieli szkoły. Znali i cenili oni wartość edukacji, która z powodzeniem pielęgnowana jest także obecnie. Co roku liczne grono licealistów otrzymuje Stypendia i Nagrody Starosty Powiatu Bolesławieckiego za wyniki w nauce, ich wysiłki i osiągnięcia doceniane są także Nagrodami Prezydenta za Promocję Miasta.

 

Motywacja i chęć do nauki to jedno, ale stworzenie warunków do jej zdobywania – to cel i zadanie szkoły. Dlatego, oprócz zajęć lekcyjnych oraz pozalekcyjnych licealiści od kilku lat zdobywają i pogłębiają wiedzę w trakcie wykładów, laboratoriów oraz warsztatów na uczelniach wyższych. Odbywają się one cyklicznie (średnio raz w miesiącu) i prowadzone są przez pracowników naukowych. I tak matematycy mają zajęcia z panem dr Maciejem Lewandowskim z Katedry Matematyki Politechniki Wrocławskiej, a grupy z rozszerzoną chemią – laboratoria na Wydziale Chemicznym tej uczelni. Część uczniów z klas biologiczno-chemicznych objęta jest także weekendowymi zajęciami pod nazwą „Laboratorium dla Licealisty” na Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

 
 
Równie interesująca i bogata jest oferta dla licealistów uczących się języków obcych, i to zarówno na poziomie rozszerzonym, jak i podstawowym. Wybór jest duży, bo oprócz  języka angielskiego, niemieckiego, francuskiego i włoskiego są także pozalekcyjne zajęcia z j. hiszpańskiego i rosyjskiego. Już w I roku nauki są dodatkowe konwersatoria z języka angielskiego i niemieckiego. Uczniowie z rozszerzonym j. niemieckim uczestniczą cyklicznie na zajęciach na Wydziale Germanistyki Uniwersytetu Zielonogórskiego, ponadto sprawdzają swoje umiejętności językowe w trakcie corocznej rodzinnej wymiany z Gymnasium Alleestrasse w Siegburgu (od 1992 r.). Język angielski doskonali się przygotowując co roku Festiwal Języka Angielskiego (już po raz 17.) – który prowadzony jest w całości w tym języku, a także pracując w licznych projektach językowych, także we współpracy z Wydziałem Filologii Angielskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Dlatego nie dziwi fakt, że licealiści z I LO zajmują czołowe miejsca w ogólnopolskich konkursach lingwistycznych (Pokaż nam język, Maraton językoznawczy, Turbolandeskunde  i innych). Dzięki rozpoczętej w 2013 roku rodzinnej wymianie ze szkołami we Włoszech, w ramach programu „Interkultura” – w trakcie pobytów w Italii i rewizyty młodzieży z tego kraju – licealiści doskonalą się w języku włoskim i angielskim. Także ci, którzy uczą się języka francuskiego mają wiele szans na jego używanie, m.in. w trakcie konkursów w tym języku i o tym państwie.

 
 
Humaniści w szkole mają duże pole do popisu. Wystarczy wspomnieć o organizowanych w Liceum Debatach Oksfordzkich, Dniu Humanisty (Dzień Patrona), projektach związanych z historią, teatrem, filmem, literaturą i czytelnictwem. Długo by wymieniać, więc po raz kolejny warto zajrzeć na stronę szkoły www.lo.boleslawiec.pl.


W I Liceum żyje się nie tylko lekcjami, ale barwnymi i różnorodnymi wydarzeniami, które tworzą charakter i atmosferę, integrują i pozwalają każdemu uczniowi znaleźć swoją pasję i ją rozwinąć.

Utalentowani artystycznie mogą zaprezentować się podczas licznych koncertów, wśród których najważniejszy jest doroczny Koncert Walentynkowy, organizowany od 11 lat. Choć jest szkolny, to odbywa się w pięknym wnętrzu Teatru Starego i przyciąga wielu entuzjastów rozlicznych talentów uczniów Liceum. A jest co pokazywać i czego słuchać – od muzyki klasycznej, przez rock, taniec, magię, po poezję śpiewaną. Tej ostatniej poświęcone są także Koncerty Poezji oraz twórczości Jacka Kaczmarskiego. W trakcie Konkursu Piosenki Obcojęzycznej „Lingua et musica”, który już od 10 lat towarzyszy Dniom Języków Obcych można wykazać się talentem wokalnym i językowym. Na co dzień utalentowani uczniowie śpiewają w Szkolnym Chórze „Synkopa II”, który uświetnia nie tylko uroczystości szkolne, ale także powiatowe i miejskie.

 
 
Ci, którzy wolą słuchać niż śpiewać mają okazję poznawać różnorodne oblicza muzyki w trakcie comiesięcznych spotkań w ramach „Akademii Melomana”. Na miłośników aktorstwa czeka szkolny teatr „Bomba”, z autorskimi etiudami i spektaklami. W ramach Wyjazdowego Klubu Teatromana można obejrzeć największe i najważniejsze wydarzenia teatrów z Wrocławia, Legnicy czy Jeleniej Góry. W szkolnej bibliotece działa Dyskusyjny Klub Książki, w którym cyklicznie spotykają się fani literatury.

Kinomani mogą liczyć na edukację filmową, i to zarówno w ramach programu „Nowe Horyzonty”, jak również w trakcie grupowych wyjść do kina na wartościowe i cenione dzieła.

Społecznikowską naturę i chęć pomocy innym można realizować w trakcie wielu akcji charytatywnych, w tym w „Szlachetnej Paczce”, dzięki której już od 4 lat w grudniu cała społeczność szkolna spełnia marzenia najbardziej potrzebujących ludzi. Pomagamy zbiorowo i indywidualnie. Od kilku lat tytuł „Wolontariusza Roku” w kategorii młodzieżowej należy do licealistów z I LO.  W szkole prężnie działa Koło PCK, Caritas oraz rzesza miłośników zwierząt.

 
 
Na przedsiębiorczych i aktywnych czeka Uczniowska Agencja Turystyczna, która w ramach międzynarodowego projektu „RegionalManagement” zajmuje się promocją regionu i kultury młodzieżowej przygranicza, organizując m.in. targi turystyczne czy festiwal.

Bogata oferta zajęć pozalekcyjnych zawiera także propozycje dla ścisłych umysłów, m.in Koło Astronomiczne, Ekologiczne oraz dodatkowe zajęcia z matematyki i chemii. Szkoła dysponuje doskonale wyposażonym laboratorium chemicznym oraz pracownią przyrodniczą. Rozrywkę umysłową zapewnia także Koło brydża sportowego, a fizyczną – liczne zajęcia sportowe, o których więcej w materiale poświęconym temu obszarowi szkoły.

 
 
Samorząd Uczniowski, który realizuje program „Szkoła demokracji”,  inicjuje i organizuje życie szkolne, dbając o dobrą rozrywkę, atmosferę wzajemnej życzliwości, ale też zdrowej rywalizacji. Pomysłów na spędzanie Dnia Chłopaka, Walentynek, Mikołajek czy Dnia Wiosny nigdy nie brakuje.

Podsumowując, można stwierdzić, że statystycznie każdy uczeń I LO, a jest ich średnio w roku szkolnym około 450 – znajdzie tu coś dla siebie. Wystarczy tylko wejść na stronę i fanpage’a szkoły, popytać licealistów i absolwentów, rozejrzeć się po korytarzach… i dołączyć do grona.


I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Broniewskiego, ul. Heleny i Wincentego Tyrankiewiczów 11, Tel. 75 732 3193, e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. , www.lo.boleslawiec.pl, Fanpage Facebook: www.facebook.com/pages/I-Liceum-Ogólnokształcące-im-Władysława-Broniewskiego-w-Bolesławcu
 
 

  

 

  

 

 

 

 

 

 

 

RC/BMP/I LO