big  logo r1274876165da5fbf6c56640be38ecfab5e91cf3366 800x600 logo small bpcs logo-szpital pcpr

Tylko ratować dzieci…

DSC 0802Zespół Resocjalizacyjny w Iwinach „do zadań specjalnych” znowu zapełnił się wychowankami, którzy po feriach przyjechali ze swoich rodzinnych domów. Jednak czasem trudno oprzeć się wrażeniu, że dla wielu z nich właśnie ośrodek w Iwinach to pierwszy dom. Powód jest prosty. Tu znajdują wsparcie, zrozumienie, ciepło.  Właśnie pod tym adresem wielu wychowanków wyszło z trudnych życiowych zakrętów i pokonało problemy, które wydawały się życiowym koszmarem. Od niedawna budynek nabrał blasku. Modernizacja placówki dała nowe możliwości edukacyjne i stała się wygodniejszym domem.

- Zależało nam na  zbudowaniu,  jak najlepszej oferty wychowawczo – dydaktycznej.  Koncentrujemy się w tym przypadku na młodzieży gimnazjalnej, która jest w okresie dojrzewania.  Pomagamy trudnej młodzieży , która ma problemy ze sobą, ze swoim środowiskiem. To już jest taki etap, że potrzeba jest pomoc instytucji, a Zespół Resocjalizacyjny  w Iwinach po naszych świadomych przekształceniach jest bardzo dobrze do tego przygotowany.
Te zmiany były celowe. Zaczynaliśmy skromnie od ośrodka wychowawczego, teraz w strukturze placówki znalazły się : Powiatowy Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii , Powiatowy Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy,   Powiatowe Gimnazjum Specjalne nr 1 oraz najmłodsze-  Powiatowe Gimnazjum Specjalne nr 2.  Dzięki temu  Zespół stał się profesjonalną placówką  edukacyjno – terapeutyczno – resocjalizacyjną, a  zwiększenie zadań pozwoliło sięgnąć  po  większą subwencję z budżetu państwa.  Te wszystkie czynniki sprawiły, że zdecydowaliśmy się  spore pieniądze zainwestować w modernizację budynku w Iwinach, osiągając  tym samym efekt społeczny i ekonomiczny.  Teraz tylko - ratować dzieci  - mówi członek Zarządu Powiatu Dariusz Kwaśniewski .
Nigdy nie mieliśmy wątpliwości, aby rozwijać działalność tak potrzebnej placówki. Był moment grozy, gdy zmieniły się przepisy i ważyły się losy tego miejsca. Zaczęliśmy o nie walczyć. Nie było oczywiście łatwo. Bo znaleźć pieniądze na inwestycje szczególnie w powiecie ziemskim, w którym tych pieniędzy wiele nie ma, jest trudno. Występowaliśmy o środki z zewnątrz. Robiliśmy różne projekty. Składaliśmy każdą złotówkę  i udało się - dodaje  Dariusz Kwaśniewski.
- O skali modernizacji placówki , którą prowadził Wydział Inwestycji Starostwa Powiatowego w Bolesławcu świadczą kwoty. Rozbudowa  budynku wraz z termomodernizacją kosztowała  nas  852 791,55 zł. Natomiast termomodernizacja budynku już istniejącego  - 176 002,55 zł. Z budżetu Zespołu Resocjalizacyjnego wygospodarowano środki na wyposażenie łazienek  i toalet – mówi Starosta Bolesławiecki Cezary Przybylski.
- To zupełnie inna jakość. Ta inwestycja to nie dobudówka, tylko dodatkowy szkolny budynek z przestronnymi salami lekcyjnymi, łazienkami, kuchnią, salką gimnastyczną.  To nowy rozdział dla dzieci, dla których to miejsce jest drugim, a czasem i pierwszym domem – podkreśla Alicja Krzyszczak Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Sportu w Starostwie Powiatowym w Bolesławcu
 - Jesteśmy placówką całoroczną, całodobową, dlatego tak ważne jest, żeby zapewnić naszym wychowankom jak najlepsze warunki. Pamiętajmy o tym, że jedynie tutaj odnajdują namiastkę normalności.  Dzieci przebywają tu przez wszystkie dni tygodnia, łącznie z wakacjami, feriami i świętami, bo nie wszystkie mogą wyjechać do domu. - wyjaśnia Małgorzata Kowalska, dyrektor Zespołu Resocjalizacyjnego w Iwinach. - Dlatego staramy się stworzyć  dla nich odrobinę rodzinnego ciepła. Chciałabym,  żeby  były tutaj szczęśliwe, żeby mogły się czuć tutaj dobrze i znajdowały w nas pomoc i wsparcie. Rozbudowa szkoły to dla nas  nowy etap. W tej chwili jesteśmy w pełni specjalistyczną placówką, która zarówno sprawuje opiekę wychowawczą, ale również wypełnia rolę  dydaktyczną.  Dzieci mogą się tutaj uczyć, mogą realizować obowiązek szkolny i przede wszystkim przezwyciężać swoją ogromną niechęć do nauki, która jest często powodem ich obecności u nas– dodaje dyrektor Zespołu Resocjalizacyjnego.

nowe iwiny