Interreg i Euroregion Nysa                     logo small bpcs logo-szpital pcpr big  logo

CYBER MIL Z KLASĄ w II Liceum Ogólnokształcące

II Liceum Ogólnokształcące w Bolesławcu od czterech lat oferuje możliwość kształcenia w klasie mundurowej. Tym razem rozpoczęcie roku szkolnego (1 września 2021r.) zbiegło się z ogólnopolską inauguracją Programu "CYBER MIL Z KLASĄ". Polegać on będzie na utworzeniu klasy o profilu „Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne”. Głównym celem programu jest wykształcenie potencjalnych kandydatów do korpusów osobowych kadry zawodowej i naukowej Sił Zbrojnych RP, w tym szczególnie do tworzonych Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Ministerstwo Obrony Narodowej postawiło bardzo wysokie kryteria, ale dzięki temu w programie uczestniczą tylko najlepsi z najlepszych. W klasie może być od 10 do 15 osób, które będą mogły zdobyć konkretne umiejętności, a pomyślne ukończenie programu będzie wstępem do prestiżowych stanowisk w jednostkach podległych MON.

Program nauczania obejmie takie obszary tematyczne jak: podstawy kryptografii, historia kryptografii, podstawy algorytmiki, podstawy cyberbezpieczeństwa, zarządzanie bezpieczeństwem danych i informacji. Nauka w takiej klasie umożliwi uczniom zdobycie wiedzy i kompetencji z obszaru współczesnych zagrożeń cyfrowych, zarządzania ryzykiem w zakresie cyberbezpieczeństwa, bezpieczeństwa systemów informacyjnych oraz kryptograficznych aspektów ochrony danych.
W ramach kształcenia przewidziano zajęcia teoretyczne i praktyczne z wykorzystaniem nowoczesnych systemów operacyjnych i pakietów obliczeń symbolicznych. Planowane są także zajęcia zdalne w formie e-lerningu, wizyty studyjne w jednostkach MON, instytutach naukowych oraz firmach z branży cyberbezpieczeństwa.
Za koordynację i przebieg programu odpowiada Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” – doświadczone już w prowadzeniu tego typu projektów edukacyjnych. Nadzór merytoryczny sprawować będzie Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni oraz Wojskowa Akademia Techniczna.

Jest to ogromny sukces powiatu oraz szkoły, która zakwalifikowała się do tego programu jako jedna z 16 szkół z Polski, po jednej z każdego województwa