W celu prawidłowego działania, strona wykorzystuje pliki COOKIES!!!. Jeżeli nie wyrażasz zgody, wyłącz obsługę Cookies w opcjach przeglądarki.
Więcej informacji

Rozumiem. Nie pokazuj więcej tego komunikatu..

MENU
tel.: 75 732 32 58

                                  Interreg i Euroregion Nysa                     logo small bpcs logo-szpital pcpr big  logo

znak pol

fundacja logo-psp

 

  ekoportal 160

 

Nasza jedyna, biało - czerwona - Święto Flagi

2 maja przypada Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Tego dnia, Polacy z dumą eksponują flagi, biorą udział w uroczystościach, a wszystko w imię szacunku dla polskiej chorągwi, czerwonego jak krew znaku walki Narodu, ofiar, ale i jaśniejącej nadziei.

 

Dzień Flagi Narodowej, to najmłodsze święto państwowe, ustanowione w 2004 roku. Data święta flagi nie jest przypadkowa i ma swoje uzasadnienie historyczne. Jedno z nich to fakt, że 2 maja 1945 roku polscy żołnierze z 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie. Symbolicznie przypieczętowali podbicie stolicy hitlerowskich Niemiec. Polscy żołnierze, walczący – niemal od pierwszych dni wojny na wszystkich frontach świata – stali się nie tylko bohaterami wojennymi, ale i bohaterami, którzy ten światowy dramat zakończyli.

W czasach PRL 2 maja, a więc dzień po pochodach z okazji Święta Pracy, Polacy mieli absolutny nakaz zdejmowania biało-czerwonych flag, tak aby nie były one widoczne podczas nieuznawanego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja.