W celu prawidłowego działania, strona wykorzystuje pliki COOKIES!!!. Jeżeli nie wyrażasz zgody, wyłącz obsługę Cookies w opcjach przeglądarki.
Więcej informacji

Rozumiem. Nie pokazuj więcej tego komunikatu..

MENU
tel.: 75 732 32 58

                                 Interreg i Euroregion Nysa               logo small bpcs logo-szpital pcpr big  logo r1274876165da5fbf6c56640be38ecfab5e91cf3366 800x600

znak pol

fundacja logo-psp

 

  ekoportal 160

 

Wspólnota po tragediiW piątek 4 października władze powiatu wzięły udział w jubileuszu 30-lecia istnienia Bolesławieckich Stowarzyszeń Kresowych, reprezentujących dziesiątki tysięcy powojennych repatriantów, którzy po II wojnie światowej osiedlili się w okolicach Bolesławca i w samym mieście.
W Bolesławcu działa, kierowane przez Marię Niemczuk, Koło Związku Sybiraków i Bolesławieckie Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich, prowadzone przez Barbarę Smoleńską.

 
– Dla upamiętnienia osadnictwa w Bolesławcu, na skwerze przed dworcem PKP postawiono cokół, na którym umieszczono cztery tablice poświęcone Polakom przybyłym z Francji, Bośni, Kresów Wschodnich i Zesłańców Sybiru – mówiła Maria Niemczuk, prezes Koła Związku Sybiraków w Bolesławcu. – Dziękujemy władzom samorządowym, że zawsze wspierają nasze inicjatywy.

- Obserwuję państwa działalność od wielu lat i widzę, że z roku na rok, stowarzyszenia kresowe działają coraz dynamiczniej – mówił starosta, Tomasz Gabrysiak. – Nieocenioną formą działalności jest dokumentowanie życiorysów, ludzi, którzy przybyli do Bolesławca. Dzięki wam, przetrwa o nich pamięć i szacunek. Wasza historia jest również historią mojej rodziny. Moja babcia i mama urodziły się w województwie tarnopolskim. Dane mi było współpracować z paniami Marią i Barbarą i wszystkimi członkami obu stowarzyszeń i wiem, że z takimi ludźmi można tworzyć tylko dobre rzeczy dla lokalnej społeczności.
 
Uroczystość zakończyło osadzenie dębu pamięci. Drzewko przywiezione ze Zbaraża, które jest symbolem przyjaźni i współpracy Bolesławca i Zbaraża.

Więcej zdjęć TUTAJ.