W celu prawidłowego działania, strona wykorzystuje pliki COOKIES!!!. Jeżeli nie wyrażasz zgody, wyłącz obsługę Cookies w opcjach przeglądarki.
Więcej informacji

Rozumiem. Nie pokazuj więcej tego komunikatu..

MENU
tel.: 75 732 32 58

                                 Interreg i Euroregion Nysa               logo small bpcs logo-szpital pcpr big  logo r1274876165da5fbf6c56640be38ecfab5e91cf3366 800x600

znak pol

fundacja logo-psp

 

  ekoportal 160

 

Są pieniądze na nową karetkęWiceminister zdrowia Waldemar Kraska przyjechał (11.09.) do bolesławieckiego szpitala powiatowego, aby podpisać umowę na dofinansowanie zakupu nowego ambulansu. Szpital dostał 400 tys. zł z rządowego programu wymiany ambulansów. Na Dolny Śląsk trafi 13 karetek.


- W naszych zasobach mamy cztery karetki. Dwie zostały wymienione w latach 2016 – 2017 dzięki dotacji z urzędu wojewódzkiego – mówił Kamil Barczyk dyrektor SP ZOZ. – Teraz kupimy trzeci ambulans. Nasze zespoły ratownictwa medycznego rocznie pokonują 180 tysięcy kilometrów. Przez powiat przebiegają dwie autostrady, na których dochodzi do olbrzymiej liczby wypadków. Dlatego musimy być gotowi do niesienia pomocy chorym mieszkańcom całego powiatu, ale też, w jak najkrótszym czasie zabezpieczać ofiary wypadków.

- Program wymiany ambulansów sprawi, że nowe ambulanse trafią nie tylko do wielkich metropolii, ale i do mniejszych stacji ratownictwa medycznego – mówił Waldemar Kraska wiceminister zdrowia. – Karetka musi dotrzeć do każdego chorego w jak najkrótszym czasie; czy to stolica, czy mała wieś. Chcemy, aby ambulanse, które jeżdżą często w ekstremalnych warunkach, w bardzo trudnym terenie nie służyły dłużej niż pięć lat. Po tym czasie powinny być bezwzględnie wymieniane. Mają to być karetki nowocześnie wyposażone z wykształconą i doświadczoną załogą na pokładach.

- Powiat bolesławiecki jest drugim co wielkości obszaru powiatem na Dolnym Śląsku – mówił starosta Tomasz Gabrysiak. – Ambulanse muszą pokonywać naprawdę długie trasy. Szpital obsługuje blisko 90 tysięcy mieszkańców. Oprócz tego wojska amerykańskie stacjonujące w czterech lokalizacjach na terenie powiatu. Mamy dwie jednostki wojskowe; w Bolesławcu i Świętoszowie. Dodatkowo pięć – siedem tysięcy obcokrajowców pracujących na naszym terenie. Dzięki zakupowi nowego ambulansu, siedemdziesiąt pięć procent stanu floty zespołów ratownictwa medycznego będzie – jak sądzę - na europejskim poziomie.