Interreg i Euroregion Nysa               logo small bpcs logo-szpital pcpr big  logo r1274876165da5fbf6c56640be38ecfab5e91cf3366 800x600

Nauka i praca na polsko – niemieckim pograniczu

Pod patronatem starostów powiatów bolesławieckiego i Bautzen, w I Liceum Ogólnokształcącym w Bolesławcu odbyła się konferencja pt. „Potrzeby edukacyjne i potrzeby rynku pracy na transgranicznym obszarze”. Na wykłady i warsztaty zaproszono m.in. dyrektorów szkół, nauczycieli zawodów, przedstawicieli urzędu pracy, cechu rzemiosł, przedsiębiorców. Wydarzenie zainaugurowało realizację projektu „Rozbudowa transgranicznej oferty edukacyjnej Bolesławca i Bautzen” dofinansowanego ze środków Programu Współpracy INTERREG Polska – Saksonia 2014 – 2020.

Efektem konferencji będzie wspólna procedura monitorowania potrzeb transgranicznego rynku pracy, budowania ścieżki edukacyjnej i kariery zawodowej dla wszystkich absolwentów szkół, również dla osób niepełnosprawnych.

Współpraca obu powiatów i ich wspólny udział w programie INTERREG – dzięki doświadczeniu saksońskich partnerów i dofinansowaniu w wysokości 402 000 euro – ma swój konkretny wymiar. Uczniom i nauczycielom Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Bolesławcu - oddano nowy obiekt, w pełni dostosowany do potrzeb uczniów o różnym stopniu niepełnosprawności. Również w ramach tego projektu szkoła zostanie częściowo wyposażona m.in. w celu kształcenia zawodowego uczniów, aby po jej ukończeniu - w miarę swoich możliwości - byli w stanie usamodzielnić się, uniezależnić i dowartościować zdobywając zatrudnienie.

Podczas konferencji obie strony przedstawiały potrzeby edukacyjne i potrzeby rynków pracy na polsko – niemieckim pograniczu. Zaprezentowano systemy kształcenia w obu krajach. Uczestnicy wzięli udział w warsztatach, które miały na celu naukę monitorowania; dostosowania metod i kierunków edukacji w taki sposób, aby absolwenci szkół – w tym placówek specjalnych - mieli szansę na zatrudnienie na transgranicznym obszarze.