Interreg i Euroregion Nysa               logo small bpcs logo-szpital pcpr big  logo r1274876165da5fbf6c56640be38ecfab5e91cf3366 800x600

Nowa szkoła, nowe rozpoczęcie, nowe możliwości

Dzieci z Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych rozpoczęły naukę w nowej szkole. Uroczystość połączono z Dolnośląską Inauguracją Roku Szkolnego 2019/2020.

Tego dnia najważniejsze były dzieci, ich rodzice i nauczyciele. Przyjechała Marzena Machałek Wiceminister Edukacji Narodowej wraz z reprezentacją parlamentarzystów, Cezary Przybylski Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Roman Kowalczyk Dolnośląski Kurator Oświaty oraz wicekurator  Janusz Wrzal, Ekscelencja Biskup Marek Mendyk – Biskup Pomocniczy Diecezji Legnickiej, Biskup Waldemar Pytel Biskup Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego, ks. Prałat Andrzej Jarosiewicz rektor Bolesławieckiej Bazyliki Maryjnej, nadinspektor Tomasz Trawiński Komendant Wojewódzki  Policji we Wrocławiu, Prezydent Bolesławca Piotr Roman wraz z zastępcami, przedstawiciele związków zawodowych, samorządowcy ze wszystkich gmin powiatu.

Nowa siedziba Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Bolesławcu usytuowana jest przy ul. Bankowej 8. W roku szkolnym 2019/2020, w 26 oddziałach uczyć się będzie 119 podopiecznych. Poza nauką, Powiatowy Zespół Szkół i Placówek Specjalnych w Bolesławcu gwarantuje swoim uczniom także rehabilitację oraz rozwój zainteresowań na poziomie indywidualnie dostosowanym do rodzaju i stopnia niepełnosprawności.

– Historia przebudowy naszej szkoły ma dwa lata – mówił starosta Tomasz Gabrysiak. – Projekt był modyfikowany tak, aby budynek najlepiej służył dzieciom i nauczycielom. Regularnie spotykaliśmy się z dyrekcją, rodzicami, aby wysłuchać ich sugestii i pomysłów. Ostatecznie zrobiliśmy więcej niż zakładano. Myślę o elewacji, czy terenach zielonych wokół. Wszystkie wydatki realizowane były wyłącznie z budżetu Powiatu Bolesławieckiego. Jednocześnie staraliśmy się pozyskać środki zewnętrzne. Ostatecznie – a dwa razy składaliśmy wnioski – kilkanaście dni temu podpisałem umowę dotacyjną z Programu Współpracy Interreg Polska – Saksonia opiewającą na 2 miliony złotych. Dziękuję za pomoc Piotrowi Romanowi, który jest prezydentem Euroregionu „Nysa”, dziękuję marszałkowi Cezaremu Przybylskiemu i wielu osobom, którzy pomagali, bo byli przekonani, że nasza szkoła musi powstać.

W wyniku porozumienia samorządów – miejskiego oraz powiatowego – przyjęto uchwałę Rady Miasta Bolesławiec o przekazaniu Powiatowi Bolesławieckiemu budynku przy ul. Bankowej 8. W lipcu 2017 roku podpisano notarialną umowę darowizny.

Przebudowa obiektu przy ul. Bankowej 8 w Bolesławcu rozpoczęła się w 2018 roku. Jego wartość oszacowano na 1 790 000 zł. Powiat Bolesławiecki, jako organ prowadzący dla Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Bolesławcu, dzięki partnerskiej współpracy z niemieckim Powiatem Bautzen, otrzymał dofinansowanie na realizację inwestycji w ramach projektu „Rozbudowa transgranicznej oferty edukacyjnej Bolesławiec i Bautzen”. Środki finansowe w kwocie 402 000 euro pochodzą z Programu Współpracy INTERREG POLSKA – SAKSONIA 2014 – 2020. Łączny koszt przebudowy szkoły wyniósł 6 100 000 zł.

WIĘCEJ ZDJĘĆ TUTAJ.