Święto Policji w Bolesławcu

- Spełnienia zawodowych i osobistych planów, bezpiecznych powrotów ze służby, satysfakcji i poczucia, że Wasz trud i niebezpieczeństwo, na które jesteście narażeni podczas pełnienia obowiązków będą zawsze doceniane przez społeczeństwo – tego bolesławieckim policjantom życzyli zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji podinsp. Robert Frąckowiak i Starosta Bolesławiecki Tomasz Gabrysiak podczas obchodów Święta Policji, które odbyły się w Teatrze Starym 23 lipca.

- Wielki szacunek należy się Waszym rodzinom, bo służba jest służbą. Policjant nie kończy pracy o godzinie 15. Musi być ciągle gotowy na wezwanie, musi być gotowy do akcji nawet wtedy, kiedy teoretycznie ma już czas wolny – mówił starosta Tomasz Gabrysiak. – Wyobrażam sobie w jakim napięciu żyjecie, jak najbliżsi bardzo boją się o Wasze bezpieczeństwo.

W tym roku Święto Policji ma szczególny wymiar. Dokładnie 100 lat temu, zaraz po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, ustawą Sejmu II Rzeczypospolitej z 24 lipca 1919 r. do życia powołano Policję Państwową.

Na pamiątkę tego wydarzenia współczesna Policja obchodzi swoje święto właśnie 24 lipca. – Nie było nam dane długo cieszyć się z wolności – mówił insp. Norbert Kurenda komendant KPP w Bolesławcu. – Nadszedł koszmar wojny. Od pierwszego jej dnia z rąk niemieckich okupantów ginęli polscy policjanci. W 1939 r. korpus policyjny liczył około 30 tys. funkcjonariuszy. W czasie kampanii wrześniowej, zginęło prawie 2 tys. policjantów. Około 12 tys. funkcjonariuszy trafiło do sowieckiej niewoli.
Prawie 6 tys. z nich, zamordowanych wiosną 1940 r., spoczęło na Polskim Cmentarzu Wojennym  w Miednoje, największej na świecie policyjnej nekropolii, która została otwarta i poświęcona 2 września 2000 r.

Na uroczystość zaproszono panią Helenę Kowal, córkę st. post. Franciszka Zadrogi, który został zamordowany w Katyniu i panią Genowefę Sikorską, mamę st. sierż. Dariusza Chełkowskiego, który zginął na służbie podczas interwencji w bolesławieckim Rynku w 1994 r.

Podczas uroczystości kilkudziesięciu policjantów i policjantek odebrało odznaczenia i awanse na wyższe stopnie służbowe.

Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu, podinsp. Robert Frąckowiak przekazał dobrą wiadomość. – Podpisałem umowę z wykonawcą na budowę nowej siedziby komendy w Bolesławcu – mówił Robert Frąckowiak. – To długo wyczekiwana inwestycja. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, policjanci przeniosą się do nowego budynku w 2021 roku, ale sądzę, że jest duża szansa na skrócenie terminu odbioru do końca 2020 roku.

Nowa siedziba mundurowych budowana będzie przy skrzyżowaniu ulic Cieszkowskiego z Modłową. Działkę oddał magistrat. Na projekt złożyły się samorządy gmin i Powiat Bolesławiecki.