Nieodpłatna pomoc prawna dla wszystkich
    Bautzen i Bolesławiec - dwa powiaty turystyczne
    Coś dla ducha, coś dla ciała - Tydzień z Powiatem Bolesławieckim
    Portal Obsługi Klienta PEUG

Kiedy moja babcia była dziewczynką…

Co najbardziej lubił robić mój dziadek kiedy był małym chłopcem? Dlaczego tak dużo pracował w gospodarstwie? Dlaczego moja babcia chodziła w jednej parze butów przez kilka lat? Takie historie wprost z życia swoich najbliższych opisywały dzieci, które wzięły udział w konkursie literackim „Zatrzymać czas”.

W tegorocznej, piątej edycji konkursu udział wzięło stu uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z całego powiatu. „Zatrzymać w czasie” organizuje Powiatowe Centrum Edukacji i Kształcenia Kadr przy wsparciu magistratu i Bolesławieckiej Rady Seniorów.
Do etapu powiatowego przeszło 31 młodych literatów. Do ścisłego finału zakwalifikowało się dziewięcioro.
Jurorzy to nauczyciele i metodycy z wieloletnim doświadczeniem. Oceniali nie tylko pomysłowość, ale i poprawność językową, bogactwo słownictwa. Najmłodsi (uczniowie klas III – IV) opisywali historię swoich dziadków patrząc na rodzinne fotografie. Grupa średnia (klasy V-VI), miała za zadanie wcielić się w swoich dziadków i opisać świat widziany ich oczami. Najstarsi (klasy VII – III gimnazjum) pisali opowiadania.

- Wiele z tych prac to arcydzieła na miarę dziecięcego talentu i możliwości – mówił podczas gali rozdania nagród wiceprezydent Bolesławca Kornel Filipowicz. – Mamy wyraźny kryzys wartości. Młodzież szuka, często rozpaczliwie, czegoś, na czym mogłaby się wesprzeć, na czym mogłaby budować swoją osobowość i tożsamość. Najlepsza jest zdrowa, szanująca się rodzina ze swoją unikalną historią.

Jakie szczęście mają dzieci, które znają swoich dziadków, rozmawiają z nimi, szanują się wzajemnie, poznają rodzinne dzieje. Historia każdej rodziny jest przecież maleńką częścią historii regionu, Polski.

- Celem tego konkursu jest przeciwdziałanie agresji wobec osób starych, niepełnosprawnych, zagubionych – mówiła Eugenia Wolska z Bolesławieckiej Rady Seniorów. – Treści prac są imponujące. Młodzi opisywali losy swoich przodków, którzy po wojnie osiedlili się na terenie powiatu, ich prawdziwe, często bardzo trudne, biedne życie. W tych pracach zawarta jest sama prawda. Piękne prace pod względem literackim, bardzo poprawne językowo.

Dzieci pisały swoje prace bezpośrednio przed komisją konkursową, nikt nie poprawiał błędów, ani nie podpowiadał.
Eugenia Wolska podkreślała jak skrupulatną, wręcz dziennikarską pracę musiały wykonać dzieci, aby zebrać potrzebne informacje. I była to praca miła dla obu stron. Wymagała spotkań, długich rozmów dzieci z nestorami rodów. A do takich spotkań dochodzi coraz rzadziej. Rodziny oddalają się od siebie, wciąga je pęd życia. A wspomnienia – te, których nikt nie wysłuchał, nie spisał – przemijają.

Laureaci V Powiatowego Konkursu Literackiego „Zatrzymać w czasie”:
Grupa I (klasy III – IV): I miejsce - Milena Mrożek SP nr 1, II miejsce - Zofia Orawiec SP Nowogrodziec, III miejsce - Malwina Hołyna SP Nowogrodziec.

Grupa II (klasy V – VI): I miejsce – Milena Konieczna SP Nowogrodziec, II miejsce - Anna Auda SP nr 1, III miejsce – Dariusz Czajkowski SP Nowogrodziec.

Grupa III (klasy VII – VIII i III gimnazjalne): I miejsce – Julianna Szafrańska SP nr 4, II miejsce – Wiktoria Szadkowska ZS Osiecznica, III miejsce – Karolina Fila SP nr 1.

Zwycięską grupę przygotowywały panie – Maria Przewoźnik, Małgorzata Jakubowska, Janina Kotwica, Wioletta Chlastawa, Monika Grygorcewicz, Barbara Piękny.