Nieodpłatna pomoc prawna dla wszystkich
    Bautzen i Bolesławiec - dwa powiaty turystyczne

Wspólnie o potrzebach niepełnosprawnych

Na wspólnym posiedzeniu (9 kwietnia) Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego i Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych przy Staroście Bolesławieckim dyskutowano nad sposobami dostosowania przestrzeni publicznej do potrzeb niepełnosprawnych.

Póki jesteśmy zdrowi, póki nie dotknie nas bezsilność spowodowana chorobą, niepełnosprawnością nie zdajemy sobie sprawy z jakimi problemami zmagają się osoby, które sprawność straciły. To co zdrowy człowiek omija bez zastanowienia, dla niepełnosprawnego często jest barierą nie do pokonania w sensie fizycznym, a w sferze psychicznej budzi poczucie zagrożenia, wykluczenia, bezradności.

- Bardzo liczyliśmy na takie spotkanie – mówił Adam Bartków, przewodniczący Rady Działalności Pożytku Publicznego. – Chcemy powiedzieć wszystkim jak z naszego punktu widzenia wygląda ulica, chodnik, galeria handlowa. Również jako Fundacja Aktywnej Rehabilitacji chcielibyśmy uczestniczyć w odbiorach technicznych inwestycji, które z założenia mają służyć wszystkim. Chcielibyśmy mieć wpływ na planowanie inwestycji. Po zakończeniu budowy jest już za późno i za drogo na zmiany.

Zastrzeżenia do inwestycji drogowych zgłosił Kazimierz Łętowski, prezes Koła Polskiego Związku Niewidomych w Bolesławcu.
Uzgodniono, że wszelkie niedogodności, zauważone próby omijania bądź łamania przepisów, które gwarantują niepełnosprawnym swobodę funkcjonowania w przestrzeni publicznej będą natychmiast zgłaszane osobiście do szefów Zarządu Dróg Powiatowych i Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Obaj zobowiązali się do wspólnej wizji w terenie i natychmiastowego reagowanie na zgłoszenia środowisk reprezentujących osoby z niepełnosprawnością.

Podczas spotkania Katarzyna Grzelczyk, naczelnik wydziału Spraw Obywatelskich, Społecznych i Zdrowia przedstawiła sprawozdanie z realizacji Rocznego Programu Współpracy Powiatu Bolesławieckiego z podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w 2018 roku. Wydział przygotował również sprawozdanie z realizacji Powiatowego Programu Działań na rzecz Osób Niepełnosprawnych. Omówiono zasady przyznawania organizacjom pozarządowym dotacji na zlecanie zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych oraz przedstawiono sprawozdanie w wykorzystania środków PFRON za I kwartał tego roku.