Nieodpłatna pomoc prawna dla wszystkich
    Bautzen i Bolesławiec - dwa powiaty turystyczne

Tradycja w narodzie nie ginie

Smaki znane od dzieciństwa. Potrawy, na które czeka się cały rok. Atmosfera wspólnoty przy stole. Takie święta Polacy kochają najbardziej. Ma być tradycyjnie, po naszemu. I tak właśnie było w Bożejowicach, gdzie już po raz siedemnasty odbył się konkurs na Regionalne Potrawy Wielkanocne.
W konkursie na najlepsze żurki, kiełbasy, szynki, ciasta wystartowało 28 Kół Gospodyń Wiejskich z całego powiatu.

Komisja konkursowa w składzie: Małgorzata Plis - Lozer, Laura Słocka - Przydróżna oraz Józef Gawart miała ciężkie, ale smaczne zadanie. Godzinę zajęło degustowanie potraw i wybór tej, która otrzymała największą liczbę punktów. Komisję najbardziej ujęły swoim kunsztem potrawy przygotowane przez KGW z Osłej (I miejsce), Czernej (II miejsce) oraz Zebrzydowej (III miejsce). Pozostałe koła otrzymały wyróżnienia.

Osobno oceniano pisanki i wielkanocne palmy. Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną wykonały panie z KGW z Różyńca, drugie miejsce zajęły gospodynie z Osłej, a trzecie z Kraśnika Dolnego, Łazisk, Kraśnika Górnego. Palmy oceniała komisja w składzie: Renata Czerwińska, Danuta Kędzierska oraz Elżbieta Fularz.

W konkursie równie ważna była aranżacja świątecznych stołów i sposób serwowania dań. Gospodynie zgodnie potwierdzają, że wszystkie potrawy muszą być przyrządzone z naturalny składników, najlepiej swojskiego pochodzenia. I nic nie może się zmarnować. To również część polskiej tradycji; szczególnie na przednówku każdy okruch chleba musi być traktowany z nabożną czcią. Koła Gospodyń Wiejskich stają na straży tradycji. Wciąż przybywa kolejnych, miejsce babć i mam zajmują wnuczki i córki, korzystając z ich wiedzy i przepisów. Krzepi fakt, że w kołach coraz częściej działają panowie.

Nagrody odebrali laureaci konkursu na Najpiękniejszą Pisankę Wielkanocną. W kategorii 12-15 lat: I miejsce – Marta Szymula, II miejsce – Marcelina Wieczorek, III miejsce – Oliwia Babiasz. Wyróżnienia w tej kategorii: Kinga Miżdal, Jakub Wieczorek, Wiktoria Parzyszek, Igor Michaluk, Gabriela Michaluk i Kacper Warmus. Kategoria: 16 lat i powyżej: I miejsce: Gabriela Mierzwa oraz Zofia Andres, II miejsce: Anna Jasińska, III miejsce: Małgorzata Mierzwa. Wyróżnienia: Justyna Wieczorek, Sylwia Sasiela, Katarzyna Zygmunt.

Imprezę finansowo wspierali: Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Powiat Bolesławiecki, Gmina Bolesławiec, Gmina Gromadka, Gmina Warta Bolesławiecka, Gmina Osiecznica, Gmina Nowogrodziec, RZKi OR z Legnicy, PWiK w Bolesławcu oraz Jan Cołokidzi. Organizatorami byli: Powiatowa Rada KGW, Powiat Bolesławiecki, KGW z Dąbrowy Bolesławieckiej oraz GOKiS Bolesławiec z siedzibą w Kruszynie.