W celu prawidłowego działania, strona wykorzystuje pliki COOKIES!!!. Jeżeli nie wyrażasz zgody, wyłącz obsługę Cookies w opcjach przeglądarki.
Więcej informacji

Rozumiem. Nie pokazuj więcej tego komunikatu..

MENU
tel.: 75 732 32 58

                                               logo small bpcs logo-szpital pcpr big logo r1274876165da5fbf6c56640be38ecfab5e91cf3366 800x600

znak pol

fundacja logo-psp

 

  ekoportal 160

 

 • Nieodpłatna pomoc prawna dla wszystkich
  Nieodpłatna pomoc prawna dla wszystkich
 • Bautzen i Bolesławiec - dwa powiaty turystyczne
  Bautzen i Bolesławiec - dwa powiaty turystyczne
 • Coś dla ducha, coś dla ciała - Tydzień z Powiatem Bolesławieckim
  Coś dla ducha, coś dla ciała - Tydzień z Powiatem Bolesławieckim
 • Portal Obsługi Klienta PEUG
  Portal Obsługi Klienta PEUG

Tradycja w narodzie nie ginieSmaki znane od dzieciństwa. Potrawy, na które czeka się cały rok. Atmosfera wspólnoty przy stole. Takie święta Polacy kochają najbardziej. Ma być tradycyjnie, po naszemu. I tak właśnie było w Bożejowicach, gdzie już po raz siedemnasty odbył się konkurs na Regionalne Potrawy Wielkanocne.
W konkursie na najlepsze żurki, kiełbasy, szynki, ciasta wystartowało 28 Kół Gospodyń Wiejskich z całego powiatu.  Komisja konkursowa w składzie: Małgorzata Plis - Lozer, Laura Słocka - Przydróżna oraz Józef Gawart miała ciężkie, ale smaczne zadanie. Godzinę zajęło degustowanie potraw i wybór tej, która otrzymała największą liczbę punktów. Komisję najbardziej ujęły swoim kunsztem potrawy przygotowane przez KGW z Osłej (I miejsce), Czernej (II miejsce) oraz Zebrzydowej (III miejsce). Pozostałe koła otrzymały wyróżnienia.

Osobno oceniano pisanki i wielkanocne palmy. Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną wykonały panie z KGW z Różyńca, drugie miejsce zajęły gospodynie z Osłej, a trzecie z Kraśnika Dolnego, Łazisk, Kraśnika Górnego. Palmy oceniała komisja w składzie: Renata Czerwińska, Danuta Kędzierska oraz Elżbieta Fularz.

W konkursie równie ważna była aranżacja świątecznych stołów i sposób serwowania dań. Gospodynie zgodnie potwierdzają, że wszystkie potrawy muszą być przyrządzone z naturalny składników, najlepiej swojskiego pochodzenia. I nic nie może się zmarnować. To również część polskiej tradycji; szczególnie na przednówku każdy okruch chleba musi być traktowany z nabożną czcią. Koła Gospodyń Wiejskich stają na straży tradycji. Wciąż przybywa kolejnych, miejsce babć i mam zajmują wnuczki i córki, korzystając z ich wiedzy i przepisów. Krzepi fakt, że w kołach coraz częściej działają panowie.


Nagrody odebrali laureaci konkursu na Najpiękniejszą Pisankę Wielkanocną. W kategorii 12-15 lat: I miejsce – Marta Szymula, II miejsce – Marcelina Wieczorek, III miejsce – Oliwia Babiasz. Wyróżnienia w tej kategorii: Kinga Miżdal, Jakub Wieczorek, Wiktoria Parzyszek, Igor Michaluk, Gabriela Michaluk i Kacper Warmus. Kategoria: 16 lat i powyżej: I miejsce: Gabriela Mierzwa oraz Zofia Andres, II miejsce: Anna Jasińska, III miejsce: Małgorzata Mierzwa. Wyróżnienia: Justyna Wieczorek, Sylwia Sasiela, Katarzyna Zygmunt.


Imprezę finansowo wspierali: Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Powiat Bolesławiecki, Gmina Bolesławiec, Gmina Gromadka, Gmina Warta Bolesławiecka, Gmina Osiecznica, Gmina Nowogrodziec, RZKi OR z Legnicy, PWiK w Bolesławcu oraz Jan Cołokidzi. Organizatorami byli: Powiatowa Rada KGW, Powiat Bolesławiecki, KGW z Dąbrowy Bolesławieckiej oraz GOKiS Bolesławiec z siedzibą w Kruszynie.