big  logo pcpr r1274876165da5fbf6c56640be38ecfab5e91cf3366 800x600 logo small bpcs logo-szpital

79 lat temu wybuchła wojna...

79 lat temu, 1 września 1939 roku, atakiem hitlerowskich Niemiec na Polskę rozpoczęła się II wojna światowa. W powiatowych obchodach upamiętniających rocznicę wybuchu wojny w dniu 3 września 2018 r. pod pomnikiem Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego uczestniczyli przedstawiciele samorządów lokalnych, wojska, instytucji, szkół oraz stowarzyszeń i kół kombatanckich.

Uroczystość rozpoczęła się tradycyjnie apelem wojskowym, w którym uczestniczyła kompania honorowa 23. Śląskiego Pułku Artylerii w Bolesławcu. Następnie głos zabrał Starosta Bolesławiecki, Karol Stasik, który przypomniał zebranym, że ta straszna wojna wybuchła, bo w 1939 roku ktoś uznał, „że nie trzeba szanować ustalonych między narodami reguł i zasad, uzasadniając to działaniem na rzecz jednego narodu – jednej grupy ludzi, a miliony ludzi straciły życie, bo uznano, że jednym należy się więcej niż innym, że ludzi da się dzielić na lepszych i gorszych, a życie różnych ludzi nie jest tak samo cenne […]”. Starosta podkreślił, że należy uzmysłowić sobie zagrożenia i tak jak ofiary wojny oddały swoje życie, tak my powinniśmy z całych sił dbać o to, aby tamten horror już się więcej nie powtórzył.

W tym uroczystym dniu głos swój mieli także byli żołnierze i kombatanci. „1 września, dzień, który powinien być dla wszystkich Polaków dniem radości i nadziei – jako dzień rozpoczęcia nowego roku szkolnego, został brutalnie przerwany przez najeźdźców. Naprzeciwko hitlerowskim zastępom stanęło wojsko polskie, którego żołnierze - w miarę swoich możliwości, ale zawsze z wielkim poświęceniem próbowali odeprzeć ataki lepiej wyposażonej i liczniejszej armii wroga [...]” – tak rozpoczął swoje przemówienie major w stanie spoczynku, Pan Jacek Nesler. Następnie, wspominając utraconych na zawsze żołnierzy i ludność cywilną, modlitwę odmówił kapelan wojskowy, ksiądz kapitan Michał Zieliński.
Na zakończenie uroczystości delegacje Powiatu Bolesławieckiego, Gmin, Wojska Polskiego, przedstawiciele kombatantów oraz kół i stowarzyszeń, a także uczniowie bolesławieckich szkół złożyli wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem upamiętniających żołnierzy, którzy stracili życie w walce o wolną Ojczyznę.