W celu prawidłowego działania, strona wykorzystuje pliki COOKIES!!!. Jeżeli nie wyrażasz zgody, wyłącz obsługę Cookies w opcjach przeglądarki.
Więcej informacji

Rozumiem. Nie pokazuj więcej tego komunikatu..

MENU
tel.: 75 732 32 58

                                               logo small bpcs logo-szpital pcpr big  logo r1274876165da5fbf6c56640be38ecfab5e91cf3366 800x600

znak pol

fundacja logo-psp

 

  ekoportal 160

 

Jubileusz 10-lecia Powiatu Bautzen

Powiat Budziszyński (Bautzen) w kształcie, jaki znamy obecnie, funkcjonuje od 10 lat. Powstał w 2008 roku, w drodze reformy administracyjnej niemieckiego kraju związkowego Saksonii, z połączenia 3 ówczesnych powiatów: Bautzen, Kamenz i Hoyerswerda. Obecnie Powiat Bautzen liczy sobie 2 390,65 km2 powierzchni, to jest niespełna 2 razy tyle, ile ma powiat bolesławiecki (1 303, 26 km2). Jest za to o wiele gęściej zaludniony, bo zamieszkuje go około 325 tysięcy ludzi, czyli ponad 3 razy więcej niż w powiecie bolesławieckim (około 90 tysięcy).

Powiat Bolesławiecki współpracuje z Powiatem Bautzen od czerwca 2001 roku, kiedy to została podpisana oficjalna umowa o partnerstwie. Od tej pory zrealizowaliśmy wspólnie kilka projektów i przedsięwzięć gospodarczych i społecznych, a współpraca nadal kwitnie. Delegacje z partnerskich powiatów uczestniczą wzajemnie w swoich najważniejszych uroczystościach. Starosta Powiatu Bautzen, Michael Harig, gościł w Bolesławcu 10 sierpnia razem ze swoimi urzędnikami, natomiast delegacja z Powiatu Bolesławieckiego uczestniczyła 1 września w wyjątkowym jubileuszu Powiatu Bautzen. W uroczystości, która odbyła się w Teatrze Niemiecko-Serbołużyckim w Bautzen udział wzięli między innymi: Premier Kraju Związkowego Saksonii - Michael Kretschmer, starostowie partnerskich powiatów z Niemiec (Alzey-Worms, Main-Tauber, Cham) i Polski (Powiat Bolesławiecki i Złotoryjski) oraz przedstawiciele lokalnych instytucji gospodarczych i kulturalnych. Na czele bolesławieckiej delegacji stał Wicestarosta Tomasz Gabrysiak, który przekazał Starocie Bautzen z okazji jubileuszu dyplom okolicznościowy oraz zegar z ceramiki bolesławieckiej i życzył naszym niemieckim partnerom jeszcze wielu lat doskonałego rozwoju i udanej współpracy.