W celu prawidłowego działania, strona wykorzystuje pliki COOKIES!!!. Jeżeli nie wyrażasz zgody, wyłącz obsługę Cookies w opcjach przeglądarki.
Więcej informacji

Rozumiem. Nie pokazuj więcej tego komunikatu..

MENU
tel.: 75 732 32 58

                                               logo small bpcs logo-szpital pcpr big  logo r1274876165da5fbf6c56640be38ecfab5e91cf3366 800x600

znak pol

fundacja logo-psp

 

  ekoportal 160

 

  • PEUG - mapy na kliknięcie
    PEUG - mapy na kliknięcie
  • Nieodpłatna pomoc prawna dla wszystkich
    Nieodpłatna pomoc prawna dla wszystkich
  • Generalny remont - będzie nowa szkoła
    Generalny remont - będzie nowa szkoła

Pamiętamy

- Musimy pamiętać! Pamiętać nawet wtedy, kiedy niektórzy uzurpują sobie prawo pisania historii od nowa, oceniając którzy żołnierze zasługują bardziej na pamięć. My wszyscy którzy pamięć o II Wojnie Światowej otrzymaliśmy od jej bezpośrednich świadków, jak i Ci którzy uczą się o Niej z książek. Musimy o tym pamiętać.

 

Aby swoją codzienną postawą dawać dowód, że zasłużyliśmy na żołnierską ofiarę, że ich poświęcenie nie zostanie zmarnotrawione. Musimy o tym pamiętać, aby co naj mniej raz do roku w dniu 8 maja zebrać się w miejscu ważnym dla naszych wspólnot by uczcić zbiorową ofiarę polskich żołnierzy. Szanowni Państwo, coraz mniej wśród nas jest bezpośrednich świadków II Wojny Światowej. Coraz więcej kombatantów odchodzi na wieczną wartę przekazując nam spuściznę swoją i swoich poległych kolegów. Tą spuścizną jest poświęcenie dla kraju, dla wspólnoty. Tą spuścizną jest oczekiwanie na jedność i zrozumienie – mówił Starosta Bolesławiecki Karol Stasik podczas uroczystości 73 Rocznicy Zakończenia II Wojny Światowej przy Pomniku Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego w Bolesławcu. Dowodem pamięci i wielkiego szacunku dla zasług wyzwolicieli jest również fakt, że Zarząd Powiatu Bolesławieckiego bardzo się starał, żeby skwer na którym stoją znane nam krzyże, został nazwany imieniem „Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego”. Gmina Miejska Bolesławiec przychyliła się do tego wniosku, ale jednocześnie stanęła przed dylematem zmiany nazwy ulicy - podobnie jak gminy w całej Polsce - gdy weszła w życie ustawa dekomunizacyjna. W efekcie ulica ma nową nazwę - Generała Augusta Emila Fieldorfa „Nila”. Trudno dyskutować z niewątpliwymi zasługami tego ostatniego, ale jednocześnie w myśl deklaracji -„Pamiętamy” - władze Powiatu Bolesławieckiego z determinacją zabiegały, żeby właśnie skwer z symbolicznym pomnikiem przejął dawną - równie zasłużoną – nazwę sąsiadującej ulicy. To dowód na to, że tu - lokalnie mamy świadomość ofiary, którą zapłacili młodzi chłopcy, walcząc o wolność i swoją Ojczyznę. Nie analizowali z kim ustawiają się w szeregu, żeby pokonać śmiertelnego wroga, który tak bardzo niszczył Europę i Świat. W myśl przytoczonych dziś słów Starosty Bolesławieckiego - Musimy o tym pamiętać! Pamiętać nawet wtedy, kiedy niektórzy uzurpują sobie prawo pisania historii od nowa, oceniając którzy żołnierze zasługują bardziej na pamięć…

Więcej