W celu prawidłowego działania, strona wykorzystuje pliki COOKIES!!!. Jeżeli nie wyrażasz zgody, wyłącz obsługę Cookies w opcjach przeglądarki.
Więcej informacji

Rozumiem. Nie pokazuj więcej tego komunikatu..

MENU
tel.: 75 732 32 58

                              big  logo pcpr r1274876165da5fbf6c56640be38ecfab5e91cf3366 800x600 logo small bpcs logo-szpital

znak pol

fundacja logo-psp

 

  ekoportal 160

 

Nowa odsłona Święta Patrona w Elektroniku

Niesprzyjająca pogoda nie odstraszyła najmłodszych adeptów Elektronika od rozpoczęcia niezwykłej przygody. Ciekawość była udziałem pierwszoklasistów z wiadomych przyczyn jak i organizatorów tegorocznego święta ZSE w Bolesławcu, którzy zmienili formułę organizacji Dnia Patrona.

 

 

 

Po raz pierwszy przygotowano quest wymagający od uczestników zmierzenia się z nieznanym. Pięć drużyn wspieranych przez wychowawców klas pierwszych wyruszyło spod budynku ZSE do 5 różnych lokacji wyznaczonych przez instrukcje przygotowane w formie narracji wręczone przez dyrektora szkoły.

 

Wszyscy zmierzali w jednym kierunku – odkrycia tajemnicy życia i działalności Ignacego Domeyki. Podobnie jak on musieli zmierzyć się z trudnościami wędrówki i zagadkami nauki. Zbiorowego wysiłku wymagało odczytanie zaszyfrowanej instrukcji zawierającej archaizmy, parafrazy i inne metafory. A to dopiero początek. Potem było już tylko trudniej, bo działali pod presją czasu.

 

Kolejne zadania wymagały od nich wiedzy (linia czasu, krzyżówka tematyczna), umiejętności interpretacji i przełożenia XIX-wiecznego języka narodowego wieszcza, szybkości kojarzenia (puzzle) oraz sprawności fizycznej (tematyczny tor przeszkód). Tydzień przed świętem szkoły musieli wykazać się kreatywnością, kiedy tworzyli gry planszowe obrazujące życie i działalność Ignacego Domeyki.

 

Organizatorzy byli pod wrażeniem pomysłowości i staranności wykonania plansz, pionków, kart oraz instrukcji wymaganych przez regulamin. Niektóre z nich wyglądały tak profesjonalnie jakby wzięto je z półki sklepowej. Znajdą one swoje stałe miejsce w czytelni szkolnej, gdzie będą służyć kolejnym rocznikom pierwszoklasistów i nie tylko.

Nowicjusze poszerzyli swoją wiedzę na temat patrona i historii ZSE, integrowali się podczas rozwiązywania kolejnych zadań, wchodzili w koleiny szkolnej tradycji, a organizatorzy uczyli się kolejny raz, jak wychodzić naprzeciw ciekawości uczniów.

Jak mówią organizatorzy wydarzenia - wybraliśmy formę questu, bo właśnie on skutecznie pobudza to uczucie, kiedy nie wiadomo, co jest za drzwiami.

Info/ZSE/RC/BMP