W celu prawidłowego działania, strona wykorzystuje pliki COOKIES!!!. Jeżeli nie wyrażasz zgody, wyłącz obsługę Cookies w opcjach przeglądarki.
Więcej informacji

Rozumiem. Nie pokazuj więcej tego komunikatu..

MENU
tel.: 75 732 32 58

                              big  logo pcpr r1274876165da5fbf6c56640be38ecfab5e91cf3366 800x600 logo small bpcs logo-szpital

znak pol

fundacja logo-psp

 

  ekoportal 160

 

Świętujmy razem, bo to nasz czas, czas wolności…

11 listopada 1918 r. to wielka data w historii Polski i Europy – mówił Karol Stasik – Starosta Bolesławiecki - podczas powiatowych obchodów 99. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

 

 

Spotkaliśmy się tutaj aby świętować ten wyjątkowy dzień. Może także w tej zadumie znajdzie się czas na refleksję, czy żyjąc w wolnym kraju staramy się by tę wolność ochronić i zachować dla przyszłych pokoleń Polaków - podnosił Starosta Bolesławiecki - przed mszą świętą w intencji ojczyzny.

W tym epokowym dniu Rada Regencyjna przekazała brygadierowi Józefowi Piłsudskiemu zwierzchnią władzę nad wojskiem. Tą chwilę w historii uznajemy za symboliczny początek tworzenia niepodległego Państwa Polskiego. Dzień ten symbolicznie kończy okres starań kilku pokoleń Polaków o przywrócenie Rzeczpospolitej na mapy Europy i Świata. Dzień ten również symbolicznie rozpoczyna okres konsolidacji Narodu i jednoczenia ziem Rzeczpospolitej w Państwo.

 

Po 123 latach zaborów, wyniszczony i podzielony Naród odzyskał swoje miejsce wśród Narodów i Państw Europy. Jak wielka radość ogarnęła Polaków w tym dniu wiedzą tylko świadkowie tamtych wydarzeń. Dla nas potomnych – odzwierciedlają je słowa Jędrzeja Moraczewskiego któremu Józef Piłsudski powierzył misję tworzenia rządu. On  o tamtym czasie napisał słowami : „Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos?  To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (...) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. (...)”

 

Nastał długotrwały okres umacniania jedności Narodu i Państwa. Kalendarium tamtych wydarzeń pokazuje z jaką determinacją i siłą świeżo zjednoczony  Naród Polski budował swoją Państwowość. I choć początkowo istniały różnice między głównymi nurtami polityczno-społecznymi w Polsce, to pragnienie wolności było tak wielkie, że pozwoliło  przezwyciężyć wszystkie przeciwności w budowaniu niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej. To dzięki temu jej istnienie stało się faktem. Niech wspaniałe postawy ówczesnych przywódców i wszystkich tych którzy potrafili wznieść się ponad podziałami będą wiecznym przykładem na młodych pokoleń. To co następowało w tych dniach i później jest i pewnie jeszcze będzie przedmiotem badań historyków.

 

Dla nas wszystkich jednak najważniejsze powinno być przesłanie jakie płynie z tamtego okresu. Jest ono jednoznaczne i zawiera się w słowie Wspólnota.

 

Kiedy jesteśmy razem, kiedy działamy wspólnie to potrafimy osiągnąć rzeczy piękne i wielkie. Niech więc każdego roku, dzień11 listopada będzie dniem w którym przypomnimy sobie, że choć się różnimy nie musimy się dzielić, że Państwo to nasze wspólne dobro,  że ta wspólnota zaczyna się tutaj na dole. Zaczyna się od rodziny, sąsiadów, samorządów i podąża dalej budując nasze Państwo, naszą Europę, nasz Świat. Jeśli zdamy sobie z tego sprawę zawsze obronimy naszą niepodległość i na zawsze zachowamy ją dla przyszłych pokoleń.

 

Na koniec uroczystości Starosta Bolesławiecki - w imieniu władz Powiatu Bolesławieckiego - podziękował wszystkim zaangażowanym w organizację uroczystości a w szczególności księdzu Prałatowi dr. Andrzejowi Jarosiewiczowi - kustoszowi Bolesławieckiej Bazyliki Maryjnej, płk dypl. Pawłowi Świtalskiemu - Dowódcy 23 Śląskiego Pułku Artylerii w Bolesławcu, Piotrowi Romanowi - Prezydentowi Miasta Bolesławiec, młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego im. Wł. Broniewskiego w Bolesławcu, z Zespołu Szkół Elektronicznych im. I. Domeyki w Bolesławcu i z Zespołu Szkół Budowlanych w Bolesławcu, harcerzom ze Związku Harcerstwa Polskiego im. Szarych Szeregów z Bolesławca, pocztom sztandarowym szkół i organizacji z terenu powiatu bolesławieckiego oraz Miejskiej Orkiestrze Dętej z Bolesławca.

 

BMP/RC