Zmiany z pierwszym dzwonkiem

Blisko 900 pierwszoklasistów rozpoczęło nowy rok w szkołach powiatowych. Jest to pierwszy rok, w którym już obowiązuje reforma oświatowa. Konsekwencją likwidacji gimnazjów są również  modyfikacje w szkołach powiatowych, choć na pełne zmiany trzeba będzie poczekać do roku szkolnego 2019/20.

Wtedy spotkają się w ławkach dwa roczniki – absolwenci gimnazjów oraz 8 - letnich podstawówek.  Ale już w tym roku uczniowie szkół zawodowych rozpoczęli naukę w 3 - letnich szkołach branżowych I stopnia. W myśl reformy taka szkoła daje duże szanse na kształcenie w określonych zawodach. Otwiera się też możliwość kontynuacji nauki w 2 – letnich już bardziej zaawansowanych szkołach branżowych II stopnia. Natomiast licea będą 4 – letnie, a technika 5 – letnie, podobnie jak przed reformą, która wprowadziła kształcenie gimnazjalne. W dwóch szkołach , którymi zarządza powiat wprowadzano bardziej radykalne zmiany. W Zespole Resocjalizacyjnym w Iwinach gimnazjum zostało przekształcone w ośmioletnią podstawówkę z oddziałami gimnazjalnymi, natomiast w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych  dawna podstawówka również zyska 8 klas i oddziały gimnazjalne. Nie zmienia się tylko jedno – dobra i skuteczna edukacja. Życzymy uczniom wytrwałości i dobrych wyników. Powodzenia.