W celu prawidłowego działania, strona wykorzystuje pliki COOKIES!!!. Jeżeli nie wyrażasz zgody, wyłącz obsługę Cookies w opcjach przeglądarki.
Więcej informacji

Rozumiem. Nie pokazuj więcej tego komunikatu..

MENU
tel.: 75 732 32 58

                              big  logo pcpr logo-szpital r1274876165da5fbf6c56640be38ecfab5e91cf3366 800x600 logo small bpcs

znak pol

fundacja logo-psp

 

  ekoportal 160

 

Wyjątkowe Panny wieńcowe

Zgodnie z obowiązującymi zasadami, po raz kolejny, Komisja Konkursowa powołana przez Starostę Bolesławieckiego – Karola Stasika dokonała wyboru najpiękniejszego wieńca dożynkowego z Powiatu Bolesławieckiego.

 

 

 

Dla mnie jest to niezwykły czas – mówił Wicestarosta Bolesławiecki – Tomasz Gabrysiak. Święto plonów, podsumowanie pracy rolnika i piękne wieńce pokazują bogactwo naszych gmin. A każda z nich jest wyjątkowa. Do tego tradycja i jej kultywowanie przez coraz młodsze pokolenia pozwala przypuszczać, że tajniki wyplatania wieńców nie odejdą wraz z naszymi babciami.

 

Wybór wieńca nie był łatwy – twierdziła Przewodnicząca Komisji Beata Domeracka – Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury im. Stanisława Wyspiańskiego w Bolesławcu. Uczestniczyliśmy - jako komisja - na trzech dożynkach: w Gminie Gromadka, w Gminie Osiecznica i w Gminie Bolesławiec. Bogactwo wieńców, zgodność z tradycją, różnorodność zbóż i materiałów były oceniane przede wszystkim. Całość zamykała estetyka wykonania wieńca, który jako zwieńczenie posiadał kopułę w kształcie korony.

 

Ponieważ w wykonaniu wieńca dożynkowego nie ma żadnej przypadkowości, wszystko ma swoją symbolikę i  miejsce komisja jednogłośnie wybrała wieniec z Nowej Wsi Kraśnickiej, z Gminy Bolesławiec doceniając kunszt wykonanych kwiatów i splotów. Ten wieniec ma duszę on do nas przemawia – mówiły Katarzyna Sas i Joanna Mysłek – Michnowska - Członkinie Komisji, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych, nauczycielki z Młodzieżowego Domu Kultury. Ponadto symboliczny podział wieńca na cztery strony świata uosabia pochodzenie zbóż z tychże stron -  podsumowałai Renata Czerwińska – Członek Komisji, Główny Specjalista Biura Mediów i Promocji ze Starostwa Powiatowego w Bolesławcu. Całość wypełniły kolory i misternie uplecione kłosy.

Z uwagi na wyjątkowość wieńców, kwiatami pól ozdobionych, pełnymi plonów komisja przyznała II miejsce – Kraśnikowi Dolnemu z Gminy Bolesławiec, trzecie zaś Wierzbowej z Gminy Gromadka. Wyróżnienia otrzymali Kraśnik Górny, Mierzwin i Łaziska.

 

Zgodnie z regulaminem konkursu zwycięski wieniec z Nowej Wsi Kraśnickiej będzie reprezentował Powiat Bolesławiecki na dożynkach wojewódzkich, które odbędą się 3 września br. w Urazie, w Gminie Oborniki Śląskie.

Wręczenie dyplomów i nagród nastąpi podczas wrześniowej Sesji Rady Powiatu Bolesławieckiego.

 

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

 

BMP/RC