„Elektronik” dokumentuje współpracę Powiatu Bolesławieckiego i Powiatu Bautzen

Pomysł tegorocznego wyjazdu uczniów „Elektronika” to jedna z inicjatyw, która zrodziła się dzięki dotychczasowym kontaktom Wydziałów Edukacji Powiatu Bolesławieckiego i Powiatu Bautzen.

Współpraca między powiatami to już kilkuletnia tradycja, jednak nowe jej oblicze możliwe jest dzięki intensywnym, blisko już dwuletnim kontaktom Wydziałów Edukacji. Przykładem dobrej współpracy jest właśnie wyjazd uczniów „Elektronika”, dla których - jak sami mówią - było to naprawdę ciekawe doświadczenie.

Na zaproszenie Naczelnika Wydziału Edukacji Powiatu Bautzen - Pana Uwe Wunderlich -  uczniowie z „Telewizji ZSE” w Bolesławcu w dniach 7-9 czerwca 2017 r. przebywali w Kamenz i Bautzen.  Korzystając z gościnności lokalnego Centrum Multimedialnego, przygotowywali montaż filmowy dokumentujący i promujący współpracę dwóch zaprzyjaźnionych Powiatów – Bolesławieckiego i Bautzen. Zadanie to było dużym wyzwaniem, ponieważ uczniowie mieli tylko 72 godziny na stworzenie  materiału podsumowującego  6-letnią  współpracę  obu powiatów. Ze względu na ograniczony czas i bogaty program pobytu, nie udało się w filmie ująć wszystkich wspólnych inicjatyw powiatów, ale kilka z nich zostało upamiętnionych.

Pierwszego dnia uczniowie rozpoczęli pracę od wstępnej selekcji zebranych dotychczas materiałów. Następnego dnia członkowie „Telewizji ZSE” wraz z jej opiekunem - Panem Grzegorzem Chudzikiem - i opiekunką całego projektu - Panią Iwoną Neumann - przystąpili do montażu wyselekcjonowanych materiałów. Prace montażowe trwały cały dzień. W przerwie uczniowie i opiekun mieli okazję zwiedzić szkołę zawodową w Bautzen (https://www.bszbautzen.de/cms2/index.php). Po miłych atrakcjach i zwiedzaniu miasta, uczniowie wrócili do internatu w Kamenz i kontynuowali tworzenie filmu. Praca nad nim trwała do późnych godzin wieczornych i dzięki temu projekt udało się ukończyć oraz przekazać pracownikom centrum multimedialnego MPZ Bautzen (http://www.mpz-bautzen.de) do nagrania na płycie DVD.

Uczniowie „Elektronika” mogą czuć się wyróżnieni, że to właśnie oni zostali zaproszeni do Niemiec i mogli przygotować materiał dokumentujący udaną współpracę powiatów. Jesteśmy pewni, że obecne partnerskie kontakty będą systematycznie się rozwijać i uda się utrzymać ich dotychczasową intensywność. Pomysł wyjazdu uczniów to ciekawy sposób pielęgnowania sąsiedzkich więzi, a także rozwijania zainteresowań młodych ludzi. Mamy nadzieję, że kolejny rok szkolny pozwoli na organizację rewizyty, a nasi przyjaciele z Bautzen przyjmą zaproszenie do odwiedzenia Powiatu Bolesławieckiego i „Elektronika”.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji i przygotowanego montażu:

1/ wersja Polska - tutaj ,

2/ wersja niemiecka - tutaj .

ZSE/BMP