W celu prawidłowego działania, strona wykorzystuje pliki COOKIES!!!. Jeżeli nie wyrażasz zgody, wyłącz obsługę Cookies w opcjach przeglądarki.
Więcej informacji

Rozumiem. Nie pokazuj więcej tego komunikatu..

MENU
tel.: 75 732 32 58

                                 Interreg i Euroregion Nysa               logo small bpcs logo-szpital pcpr big  logo r1274876165da5fbf6c56640be38ecfab5e91cf3366 800x600

znak pol

fundacja logo-psp

 

  ekoportal 160

 

Kurtyna w górę!

mini

Po pięciu latach teatr wraca do Bolesławca! - Powiat Bolesławiecki uratował, dla Państwa, piękny Teatr Stary w Bolesławcu – powiedział Starosta Bolesławiecki Cezary Przybylski - Czekaliśmy na ten dzień długo. Przez te pięć lat naszych starań przeżyliśmy różne chwile: chwile satysfakcji z kolejnych, małych sukcesów i trudne chwile - problemy, z którymi musieliśmy się uporać. Podczas uroczystego otwarcia, które dokonane zostało w obecności wielu znamienitych gości padło jeszcze wiele ciepłych słów. Mamy się z czego cieszyć. Mamy stuletni teatr na kolejne sto lat!

 

 

- W Polsce nie remontuje się teatrów, a już na pewno nie robią tego powiaty – mówił dyrektor Teatru im. Heleny Modrzejewskiej Jacek Głomb. – Niech państwo mówią o tym swoim znajomym, przyjaciołom i członkom państwa rodzin. Niech państwo trąbią o tym na około, bo to prawdziwy ewenement i coś, co praktycznie się nie zdarza.

 

b002

 
Uroczystość otwarcia Teatru Starego została przygotowana z niezwykłą pieczołowitością i składała się tak naprawdę z kilku elementów. Dwa spektakle legnickiego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej, debiut młodych bolesławieckich aktorów z MDK, spektakl dla najmłodszych widzów przygotowany przez aktorów Sceny Młodego Widza „Twister” z Wrocławia i wreszcie Maraton Teatralny z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Bogactwo programu otwarcia bezpośrednio koresponduje z bogactwem samego Teatru Starego, który po gruntownym remoncie, przebudowie i modernizacji prezentuje się  doskonale, zręcznie łącząc tradycję z nowoczesnością.

 

b011

 

Uroczysta gala otwarcia odbyła się w piątek 23 marca. Na uroczystość przybyli znamienici goście. Swoją obecnością zaszczyciła nas m.in. Pani Minister Edukacji Narodowej Krystyna Szumilas, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Jacek Protasiewicz, Wiceminister Edukacji Narodowej Joanna Berdzik, posłowie RP - Małgorzata Szmajdzińska, Zofia Czernow i Robert Kropiwnicki, senator RP Jan Michaliski, Wojewoda Dolnośląski Marek Aleksander Skorupa, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Jerzy Łużniak, delegacje zagranicznych powiatów partnerskich  oraz wielu innych znakomitych gości, wśród nich m.in. starostowie, wójtowie gmin, radni, przedstawiciele wojska, służb mundurowych, duchowieństwa, artyści oraz animatorzy kultury. Ponadto reprezentanci organizacji i stowarzyszeń działających na terenie powiatu a także firm, które wsparły realizację inwestycji.

Uroczystość,  rozpoczęła się od spektaklu. Aktorzy Teatru im. Heleny Modrzejewskiej z Legnicy zaprezentowali „Mizantropa” Moliera, sztukę będącą satyrą na salonową sztuczność i zakłamanie. Publiczność żywo reagowała na zmieniającą się sytuację i raz po raz wybuchała śmiechem. Wielka w tym zasługa fantastycznej gry aktorów. Sam wybór tak klasycznej sztuki nie był przypadkowy, a bogactwo strojów i dekoracji pięknie współgrało z wnętrzem teatru i uroczystym charakterem gali. Po zakończeniu spektaklu gromkim oklaskom nie było końca.

 

b017

 

- Bardzo mi się podobał spektakl, ponieważ rzadko dziś można obejrzeć taką klasyczną sztukę teatralną, z tak pięknymi strojami i tak piękną scenografią, a dodatkowo tak dobrze dobraną jeśli chodzi o widownię – zachwycał się wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Jacek Protasiewicz.

Kiedy już kurtyna opadła na scenie pojawili się prowadzący uroczystość: Marek Łętowski, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Bolesławcu w towarzystwie Katarzyny Biegasiewicz-Mularczyk, rzeczniczki prasowej Powiatu Bolesławieckiego, którzy zaprosili zebranych do obejrzenia filmu dokumentującego zmiany związane z remontem Teatru Starego. Kontrast między nagraniami sprzed kilku lat, a tym jak teatr wygląda obecnie jest wręcz wstrząsający. Na szczęście pękające mury, odpadające tynki i zniszczone wnętrza są jedynie niemiłym wspomnieniem.

 

b014

 

Starosta przypomniał historię remontu oraz niełatwą drogę, jaką musiał przejść Powiat Bolesławiecki by zgromadzić fundusze niezbędne do dokonania remontu. Przypomniał wsparcie jakie powiat otrzymał od Ministerstwa Edukacji (z którego pochodził pierwszy milion otrzymany na inwestycje), Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Miasta Bolesławiec. Podkreślił jednak, że zdecydowana większość funduszy zainwestowanych w remont teatru pochodzi bezpośrednio z budżetu Powiatu Bolesławieckiego.

- Dziś wiemy, że było warto – mówił Starosta Cezary Przybylski -  7 milionów złotych to znaczna kwota. To największa dotychczasowa powiatowa inwestycja. Zapewniam jednak Państwa, że każda złotówka została wydana rozważnie. Bo nie zapominamy, że to Państwa, podatników i mieszkańców powiatu, pieniądze. I wydane dla Państwa. Bo nasz teatr, wierzę w to głęboko, da nam wiele radości i satysfakcji.

Wreszcie przyszła pora na podziękowania. Starosta podkreślił bardzo ważną rolę, jaką odegrał Dariusz Kwaśniewski, członek zarządu powiatu odpowiedzialny m.in. za kulturę, dla którego kwestia Teatru Starego od zawsze była oczkiem w głowie, podkreślił też rolę innych pracowników Starostwa i złożył podziękowania Pani Małgorzacie Nowak i Ewie Rendeckiej-Woch oraz Paniom Alicji Krzyszczak i Katarzynie Biegasiewicz-Mularczyk. Nie zapomniano również o wykonawcach i sponsorach, którzy otrzymali specjalne upominki z rąk Starosty Cezarego Przybylskiego, Wicestarosty Stanisława Chwojnickiego, Przewodniczącego Rady Powiatu Karola Stasika i członka zarządu powiatu Dariusza Kwaśniewskiego. Upominkami były piękne fotografie nie mniej pięknego budynku teatru autorstwa Katarzyny Biegasiewicz-Mularczyk. Specjalne podziękowania otrzymali również goście obecni na uroczystości.

 

b020

 

- Dla mnie najważniejsze jest to, że ten budynek służy przede wszystkim dzieciom i młodzieży – mówiła Minister Edukacji Krystyna Szumilas. – W teatrze, w poważnej instytucji kultury również dzieci i młodzież mają szanse realizować swoje pasje. 

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości na scenie pojawił się nieoczekiwanie olbrzymi tort w kształcie Teatru Starego, który dodatkowo osłodził niezwykłą chwilę.

Wieczór zakończył się uroczystym podpisaniem porozumienia o współpracy pomiędzy Powiatem Bolesławieckim a Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej z Legnicy. Porozumienie zostało podpisane przez Starostę Cezarego Przybylskiego, członka zarządu powiatu Dariusza Kwaśniewskiego i dyrektora teatru Jacka Głomba.

 

b037

 

- Bardzo bym chciał, żeby nasz teatr tu był, bo mam też taką świadomość, że trzeba tworzyć rzeczywistość, że ten pierwszy moment jest najważniejszy, że właśnie teraz tych spektakli, propozycji, estety, które się tu pokazuje powinno być wiele – mówił Jacek Głomb. - Dlatego będziemy dążyć do tego żeby tutaj być jak najczęściej.  

Kolejny okazja by przeżyć wspólnie teatralne emocje już w kwietniu, kiedy to wystawiony zostanie „Mikrokosmos” Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. H.Tomaszewskiego. Inne wydarzenia planowane na ten miesiąc to dwutygodniowe warsztat „Her-story” (15-28.04), Festiwal flamenco i tańca orientalnego (21.04), festiwal polskich filmów krótkometrażowych SHORT WAVES (28.04).


(fotografie dzięki uprzejmości firmy STUDIO B.V.F. - www.bvf.pl)


b000


b001


b003


b004


b005


b006


b007


b008


b009


b010


b012


b013


b018


b019


b021


b022


b023


b024


b025


b026


b028


b031


b033


b035


b036


b037


b038


b039


b040


b041