W celu prawidłowego działania, strona wykorzystuje pliki COOKIES!!!. Jeżeli nie wyrażasz zgody, wyłącz obsługę Cookies w opcjach przeglądarki.
Więcej informacji

Rozumiem. Nie pokazuj więcej tego komunikatu..

MENU
tel.: 75 732 32 58

                              big  logo pcpr logo-szpital r1274876165da5fbf6c56640be38ecfab5e91cf3366 800x600 logo small bpcs

znak pol

fundacja logo-psp

 

  ekoportal 160

 

Odwołano pogotowie przeciwpowodziowe

W związku z wystąpieniem niekorzystnych warunków atmosferycznych związanych z roztopami oraz intensywnymi opadami deszczu, w ostatnim czasie na terenie powiatu bolesławieckiego wystąpiło zagrożenie powodziowe. W związku z wysokim stanem wody w rzece Kwisa, Burmistrz Nowogrodźca pod koniec lutego wprowadził pogotowie przeciwpowodziowe. Wszystkie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo przeciwpowodziowe zostały postawione w stan podwyższonej gotowości. Po ustabilizowaniu się stanu rzeki odwołano alarm 1 marca.

 

Sytuacja na bieżąco była monitorowana zarówno przez Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego jak i Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego. Informacje dotyczące zagrożenia na bieżąco wysyłane były do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Od momentu wystąpienia zagrożenia straż pożarna interweniowała na terenie całego powiatu kilka razy. Wszelkie zdarzenia dotyczyły zabezpieczenia zagrożonych budynków gospodarczych.

- 23 lutego zaplanowano zwiększenie zrzutu wody ze zbiornika retencyjnego w Leśnej do 18 mln/m³. Informację uzyskano z Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Lubaniu. Na szczęście fala powodziowa spowodowana zwiększeniem zrzutu wody ze zbiornika nie była tak duża jak się spodziewano w GCZK w Nowogrodźcu. Stan wody w rzece wyniósł 350 cm i zabrakło jedynie 10 cm do wprowadzenia alarmu przeciwpowodziowego. Z każdym dniem stan wody w rzece Kwisa zaczął systematycznie opadać i dziś wynosi już tylko 262 cm. 1 marca odwołano pogotowie przeciwpowodziowe – informuje kierownik Biura Zarządzania Kryzysowego Grzegorz Dziadek.

Również na rzece Bóbr sytuacja z zagrożeniem powodziowym była na bieżąco monitorowana. 23 lutego dopływ do zbiornika retencyjnego w Pilchowicach wynosił 80 m³/sec. Odpływ 40 m³/sec., a napełnienie zbiornika kształtowało się na poziomie 30 mlm/m³. Obecnie dopływ wynosi 26 m³/sec. Odpływ 33 m³/sec., a napełnienie zbiornika kształtuje się na poziomie 33 mlm/m³. Utrzymywano stały kontakt z PCZK w Lwówku Śląskim. Bieżąco monitorowano stan wody w rzece Bóbr wg. odczytów z wodowskazu w miejscowości Dąbrowa Bolesławiecka. Jednocześnie analizowane były wszelkiego rodzaju ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne. Obecnie nie występują zagrożenia związane z powodzią, ale czujności nigdy za wiele.

W Gierałowie konieczna była interwencja strażaków.