Problem z objazdem, czyli „nie ma róży bez kolców”

W związku z  utrudnieniami drogowymi z powodu zamknięcia ruchu na moście w Świętoszowie, ponownie przypominamy o oficjalnie wyznaczonym objeździe przez Żagań.  Na czas budowy mostów przez rzekę Kwisa – w ciągu drogi powiatowej z Bolesławca do miejscowości Świętoszów od 1 lutego 2017r. wprowadzono  objazd drogi powiatowej od węzła Luboszów w kierunku Iłowej , Żagania i dalej do Rudawicy i Świętoszowa.

Niestety, mimo oficjalnego objazdu okoliczni mieszkańcy wybierają krótszą i gorszą trasę przez Łozy. Jest to gminna droga gruntowa, która na tym etapie stanowi rolę tzw. „dzikiego przejazdu”. Wprawdzie gminny gospodarz drogi - wójt gminy wiejskiej Żagań wraz ze starostą żagańskim oraz wójtem gminy Osiecznica Waldemarem Nalazkiem zadeklarowali dostosowanie drogi do ruchu (Powiat Bolesławiecki również wsparł finansowo ten projekt), ale zimowy sezon nie sprzyja takim remontom. Zwyczajnie trzeba poczekać na lepszą pogodę. Starosta Bolesławiecki Karol Stasik przeprasza mieszkańców za utrudniania w ruchu, przypominając jednocześnie o oficjalnie wyznaczonym przejeździe, który jest dobrze skomunikowany i w dobrym stanie technicznym . Niestety, nie ma przysłowiowej „róży bez kolców”. Budowa dwóch nowych mostów oraz 22 km drogi w gminie Osiecznica jest możliwa dzięki wielu staraniom i wielu pozyskanym milionom przez władze Powiatu Bolesławieckiego. Na bezpieczne mosty czekaliśmy latami. Zmiana jakościowa dla mieszkańców gminy Osiecznica oraz przyjezdnych będzie diametralna po tej inwestycji, ale niestety trzeba przetrwać etap remontu.  Będziemy zatem wdzięczni za wyrozumiałość i cierpliwość. Przypomnijmy, największa inwestycja drogowa w historii powiatu bolesławieckiego, której skutkiem jest utrudniony dojazd do Świętoszowa będzie kosztować 26 mln zł. To przebudowa drogi, która obejmie rozbiórkę dwóch starych mostów znajdujących się na terenie Świętoszowa oraz wzniesienie nowych. Te zastąpią stare, tymczasowe przeprawy i znacznie poprawią komunikację między Świętoszowem, Osiecznicą i Bolesławcem, skracając drogę w stosunku do objazdu o ponad 5 km. Przedsięwzięcie zostanie dofinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.